Задишка, в цілому, нормальне явище для кожної людини. Хто з нас після здачі нормативів на уроці фізкультури не ковтав повітря ротом?! Але треба знати, коли задишка може представляти небезпеку для організму, що може бути причиною, а також як від неї позбутися.
Що таке задишка?
Задишка, або перебої з диханням – це пристосувальна функція організму, яка запускається для підтримки необхідного рівня кисню в крові. Дихальний центр (сукупність нейронів, розташованих в різних відділах центральної нервової системи, які забезпечують скоординовану діяльність м’язів та пристосування дихання до умов зовнішнього і внутрішнього середовища) реагує на зниження рівня кисню в крові і дає сигнали легким, внаслідок чого змінюється частота і/або глибина дихальних рухів.
Доросла людина в стані фізіологічного спокою здійснює в середньому від 16 до 20 дихальних рухів у хвилину, новонароджена – 40-45 дихальних рухів, частота яких поступово знижується з віком.
Коли задишка – це нормально?
Поява задишки може бути пов’язана з певними вашими діями і ситуаціями, коли відбувається посилене споживання кисню органами і тканинами. Наприклад:
- активне фізичне навантаження;
- хвилювання і стреси;
- зайва вага.
Також слід зазначити, що гірше кисень надходить до організму з причин:
- набряку дихальних шляхів під час простудних захворювань та ГРВІ;
- при знаходженні в задушливому, непровітрюваному приміщенні;
- анемії (через знижений рівень гемоглобіну менше кисню надходить до тканин);
При сидячій роботі збільшена потреба в кисні виникає під час виконання навіть мінімальних навантажень.
Коли варто насторожитися?
Якщо ви стали помічати у себе задишку, але згаданих вище причин немає, то слід уважно відстежити, за яких обставин вона виникла. Наприклад, задишка виникає раніше, ніж зазвичай при тому ж навантаженні і/або в стані спокою проходить повільніше, ніж зазвичай.
Також слід насторожитися в таких випадках:
- набрякають ноги;
- важко дихати в положенні лежачи на спині;
- губи або кінчики пальців синіють;
- хрипящий або свистячий звук при вдиху або видиху;
- погіршення стану після використання інгалятора;
- дихання не заспокоюється після 30 хвилин відпочинку.
Чим може бути викликана задишка?
Задишка може виникнути раптово і це серйозний привід звернутися за медичною допомогою. Найпоширенішими причинами несподіваного погіршення дихання можуть бути:
- напад астми;
- пневмонія;
- проблеми з серцем (гострий інфаркт міокарда, серцева недостатність, порушення ритму);
- панічна атака.
Рідше задишка зустрічається у випадках тяжкої алергічної реакції, пневмотораксу, тромбоемболії легеневої артерії.
Ми дали лише короткий перелік причин задишки і як вона може проявлятися. Не ігноруйте її, так як це може бути сигналом серйозного захворювання, яке поки що по-іншому не проявляється. В кожному конкретному випадку необхідна консультація лікаря, здача аналізів, проведення обстежень. Будьте здорові!
Дана стаття носить виключно інформаційний характер. Не займайтеся самолікуванням і в будь-якому випадку проконсультуйтеся з кваліфікованим медичним фахівцем перед застосуванням на практиці будь-якої інформації, поданої в статті. Редакція не гарантує які-небудь результати і не несе ніякої відповідальності за шкоду, яка може бути заподіяна внаслідок використання інформації, викладеної у статті.