facebook

Рекомендації психолога: як подолати стрес під час вагітності

Стрес – це дуже серйозне випробовування як для малюка, так і для майбутньої мами.

Вагітність – дуже позитивний період у житті жінки. Але дійсність, на жаль, іноді буває суворою, і майбутня мама піддається стресам.

Перинатальний зв’язок між матір’ю і дитиною відіграє величезну роль у формуванні її здоров’я, адже всі почуття і емоції, стреси які відчуває жінка під час вагітності, передаються її плоду.

Стрес, навіть у звичайному стані – дуже серйозне випробовування для будь-якого організму. Що вже говорити про те, наскільки важко переноситься в період вагітності. В цей час вивести з ладу нервову систему можуть як зовнішні фактори (холод і спека, голод і спрага, фізичні навантаження і ін), так і емоційні, психологічні (образа, втома, страх перед пологами, смерть близької людини, нервове напруження і ін). Будь-які нервові стреси під час вагітності небезпечні для здоров’я самої жінки, так і для стану виношуваної нею дитини.

Симптоми стресу

Дуже часто буває так, що вагітна навіть не помічає, що вона знаходиться в умовах постійного стресу. Вона настільки до нього звикає, що сприймає всі свої страхи і переживання, як належне. А тим часом постійні стреси під час вагітності ведуть свою руйнівну роботу зсередини. Тому кожна майбутня мама повинна вміти аналізувати свій стан і звертати увагу на головні симптоми стресу:

Підтримай нашу сторінку в Facebook.
 • безсоння;
 • апатія, байдужість до всього, млявість;
 • зниження працездатності;
 • відсутність зниження апетиту;
 • періоди нез’ясовного хвилювання, нервозності;
 • часте серцебиття;
 • підвищений тиск;
 • запаморочення;
 • тремор кінцівок (їх тремтіння);
 • зниження імунітету – часті простудні захворювання.

Якщо все це має місце, швидше за все, ваш стан досить серйозний і вимагає якнайшвидшого виправлення. Вчені з’ясували, що в жіночому організмі в стані стресу при вагітності суттєво підвищується кількість особливих гормонів – глюкокортикоїдів. А вони впливають не тільки на гени, але і мають тісний зв’язок з роботою плаценти. Відповідно, їхні наслідки можуть бути серйозними.

Чим небезпечний стрес під час вагітності?

Наслідки перенесених стресів під час вагітності можуть проявити себе не в ранньому дитинстві малюка, а набагато пізніше – проблеми можуть початися у дитини у шкільному або перехідному віці, коли відбуваються серйозні зміни в психіці. Медики вже давно пояснили, як стрес впливає на вагітність і майбутнє здоров’я дитини. Він може призвести до наступних наслідків: маленькій вазі новонародженого, передчасних пологів; стрес на пізніх термінах вагітності провокує аномалії у формуванні нервової системи дитини, аутизму або гіперактивності; страхів і фобій тощо.

Стрес – це дуже серйозне випробовування як для малюка, так і для майбутньої мами. Доведено, що вплив сильного стресу під час вагітності сприяє посиленню токсикозу, збільшенню кількості різних захворювань, родових аномалій, а також патологій новонародженого.

Тому так важливо всіма способами намагатися його уникнути. Причому це повинна розуміти не тільки сама жінка, але в першу чергу ті, хто її оточує у цей період життя.

Як перемогти стрес: рекомендації психолога

Допомогти вагітній жінці уникнути страшних наслідків стресового стану повинні і лікар, який її спостерігає, і рідні і близькі. Адже саме від останніх залежить її психо-емоційний стан. Щоб уникнути нервового напруження, майбутній мамі необхідно знати методи, які швидко і ефективно відновлюють душевну рівновагу.

 1. Навчіться контролювати свої думки: перестаньте думати про погане, чекати тільки негативу. Налаштуйтеся на позитив і думайте про благополучні пологи і свого малюка, якого ви скоро будете обіймати. Якщо відчуваєте, що самі це зробити не в змозі, обов’язково запишіться на спеціальні тренінги або сходіть до психолога.
 2. Не залишайтеся наодинці зі своїми страхами. Знайдіть людину, якій зможете розповідати все. Якщо серед вашого оточення немає людей, з якими ви б могли ділитися своїми переживаннями і страхами, то зверніться до психолога, який зможе вислухати Вас і надасть необхідну підтримку.
 3. Не залишайте в собі негативних думок, звільняйтесь від них будь-якими способами (заняття улюбленою справою, відвідування тренінгових занять, арт-терапія для вагітних жінок тощо).
 4. Більше гуляйте на свіжому повітрі, не забувайте провітрювати свою кімнату.
 5. Харчуйтеся повноцінно і збалансовано.
 6. Дотримуйтесь правильного режиму дня.
 7. Займайтеся фізкультурою для вагітних: спеціальною гімнастикою, плаванням.
 8. Спілкуйтеся тільки з тими людьми, які вам приємні.
 9. Більше відпочивайте, особливо в перші місяці. Поки ви працюєте, обідня перерва для вас – обов’язкова. Не працюйте по вечорах: перед сном потрібно навчитися розслаблятися і отримувати приємні емоції від якоїсь улюбленої справи, яка приносить вам задоволення. Розслаблятися можна по-різному: відкрийте для себе світ ароматерапії, запишіться на масаж, займіться медитацією.

Кожна жінка, яка готується стати матір’ю, повинна дуже чітко уявляти собі, чим небезпечний стрес під час вагітності і чому так важливо будь-якими способами уникати його.

Щоб уберегти свою дитину від негативних наслідків стресу, потрібно навчитися концентруватися на головному – на позитивному – на своїй вагітності, і впевненим поглядом дивитися у власне майбутнє.

Comments

comments

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

Рекомендації психолога: як подолати стрес під час вагітності