Росія заборонила продавати гречку в Україні: що буде з цінами
Росія тимчасово припинить експорт гречки в Україну й інші країни, оскільки її уряд вніс цей товар до переліку життєво необхідних для внутрішнього ринку. За останньою інформацією, заборона на експорт буде діяти до 31 серпня 2021 року.
Чи стане менше гречки на полицях українських магазинів і чи злетить ціна – дізнавався OBOZREVATEL.
Навіщо Україні російська гречка?
Гречка – традиційний продукт для пострадянського простору. Ніде в світі її більше не споживають у таких величезних кількостях. Українська РСР була головним постачальником гречки в імперії, що розпалася. Незалежна Україна також багато років є одним із найбільших світових виробників цієї культури.
За даними Асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” (УКАБ), у 2019 році ми посіли третю позицію серед країн світу за обсягом виробництва гречки. Але більшість цієї крупи зараз йде на внутрішній ринок, іноземні партнери в ній не зацікавлені.
“В Європі немає культури споживання гречки. Гречка – не експортно-орієнтований товар, а товар для внутрішнього споживання, – говорить перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України Михайло Непран. – А якщо гречка не експортно-орієнтована, значить, великі міжнародні компанії не вкладають у неї гроші, не роблять форвардні контракти. Вона економічно невигідна для вирощування”.
Через це українські аграрії в останні роки вважають за краще займатися вирощуванням більш рентабельних і орієнтованих на експорт культур (пшениця, кукурудза, соняшник і т.д.). Оскільки попит усередині країни є, а гречки ми вирощуємо все менше, нам доводиться її ще й імпортувати.
“За 20 років обсяги виробництва гречки скоротилися в 4,6 разу до 104 тис. тонн у 2020 році, – розповідає аналітик УКАБ Світлана Литвин. – Якщо розглядати структуру поставки гречки в 2020 році, то близько 75% потреби забезпечується власним виробництвом, а 25% – за рахунок імпортних поставок, половина яких припадає на Російську Федерацію”.
Крім Росії чимало гречки імпортують із Казахстану і Китаю.
Чи спорожніють полиці?
Після заборони на експорт російської гречки цієї крупи в Україні дійсно стане трохи менше. Але не варто бігти і змітати її з прилавків, щоб не створювати штучний ажіотаж, застерігає Михайло Непран:
“З економічної точки зору причин для паніки немає. Зараз гречка в Україні є. До того ж, можна з упевненістю сказати, що гречка в Україні буде й далі. Якщо буде попит – будуть і поставки. Тому хочу закликати споживачів не панікувати, не розхитувати ситуацію, не бігти купувати гречку про запас. У будь-якому випадку ми будемо з гречкою. Не буде російської, буде казахська або китайська”.
Чи подорожчає гречка в магазинах?
Деяке збільшення вартості гречки на тлі ажіотажу можливе, але в невеликому діапазоні. Справа в тому, що заборона на експорт припадає на літні місяці, коли попит на крупи в Україні традиційно падає. Таких же тенденцій чекають і в цьому році. А з падінням попиту ціни рости не можуть.
“У літні місяці традиційно падає споживання круп за рахунок надходження великої кількості овочів у раціон українців. Тому можна припустити, що зростання ціни на гречку на полицях українських супермаркетів буде мінімальним, на рівні 3-5%”, – стверджує Литвин.
Але за словами Непрана, на вартість гречки найближчим часом буде впливати не тільки заборона російського експорту, а й загалом ситуація на аграрному ринку України. Якщо вартість агропродукції продовжить рости, ціни на гречку також будуть відповідати.
В Україні в останні роки попит на гречку почав падати. Раніше вона була популярна через дешевизну. Але після того, як ціна на неї різко зросла, багато українців перейшли на дешевші крупи. Крім того, варто пам’ятати, що більшість наших потреб покриває вітчизняна гречка. Тому дефіциту гречки і різкого її подорожчання через припинення експорту з Росії ніхто не чекає.