Кому не можна робити щеплення проти COVID-19? Перелік протипоказань
У збірнику про вакцинацію проти COVID-19, який випустили за інформаційної підтримки Центру громадського здоров’я МОЗ, назвали протипоказання до вакцинації проти COVID-19.
Також пояснили, кому щеплюватися проти коронавірусу можна.
Вакцинація проти COVID-19 протипоказана тим, в кого:
є алергічні реакції на будь-який з компонентів вакцини,
була тяжка алергічна реакція на першу дозу вакцини
є гарячка (температура понад 38°C).
Також не можна вакцинувати молодших людей, ніж зазначено в інструкції до вакцини.
“Якщо сказано, що вакцинація від 18 років, значить, молодших не можна вакцинувати. Ймовірно, що з часом отримані дані досліджень дозволять змінити інструкції, але поки так”, – додають у збірнику.
Водночас важливо розуміти, що якщо у вас в анамнезі є алергії, це не обов’язково означає, що організм погано відреагує на вакцину, оскільки алергії бувають різні і на різні речовини. І це не обов’язково компоненти саме цієї вакцини.
“Треба знати, на що в людини алергія, та ознайомитися зі складом вакцини.
Як і щодо інших вакцин, вакцини від COVID-19 слід вводити під наглядом лікаря, з відповідною медичною допомогою у разі виникнення алергічних реакцій.
Люди, які мали тяжку алергічну реакцію після введення першої дози вакцини проти COVID-19, не повинні отримувати другу дозу”, – наголошують автори збірника, серед яких – імунолог Федір Лапій.
Що робити, якщо ви не знаєте, чи є у вас алергія на щось зі складу вакцини?
“Вакцинація проводиться медичними працівниками, які просять пацієнта побути в лікарні/амбулаторії ще пів години.
Якщо станеться важка реакція, а саме анафілаксія, вона станеться в цей проміжок часу, і людині нададуть невідкладну допомогу”, – йдеться у збірнику.
✅ Якщо у вас є алергія на пилок чи пил, вакцинуватися можна, оскільки побутова чи сезонна алергії не є протипоказанням для жодної вакцинації.
“Протипоказанням до застосування вакцин проти COVID-19 є тяжка алергія до одного з компонентів вакцини або на попередню дозу вакцини”, – наголошують експерти.
✅ Застуда чи нежить з температурою менше за 38°C не є перешкодою для вакцинації.
“Разом з тим, зважаючи на те, що особа з ознаками застуди, підвищеною температурою може мати перебіг COVID-19, задля убезпечення від зараження SARS-CoV-2 медичних працівників і відвідувачів медзакладу не рекомендовано запрошувати на вакцинацію осіб з такими симптомами”, – радять автори збірника.
Чи є протипоказання до вакцинації людей старшого віку 65+?
Старший вік не є протипоказанням до вакцинації проти COVID-19.
“Щобільше, саме люди старшого віку є групою ризику важкого перебігу хвороби.
Саме вони ризикують померти через цю хворобу чи її ускладнення, і тому вони мають бути вакциновані передусім. Це пріоритетна група для вакцинації. 103. В людини є системні захворювання”, – пояснюють експерти.
Чи можна робити щеплення проти СOVID-19 через тиждень після перенесеної ГРВІ?
✅ Так. Після ГРВІ чи застуди можна вакцинуватися проти COVID-19 з будь-яким інтервалом.
Чи можна вакцинувати проти COVID-19 ВІЛ-позитивних людей?
✅ Так.
“Люди з ВІЛ є в групі ризику щодо тяжкого перебігу COVID-19. Вакцини проти коронавірусу, що дозволені до використання в Україні, відносяться до “інактивованих” вакцин і є безпечними для людей з ВІЛ”, – розповідають у збірнику.
Чи можна робити щеплення проти COVID-19, якщо в людини бронхіальна астма?
✅ Бронхіальна астма також не є протипоказанням до вакцинації.
“Щобільше, астма є показанням для пріоритетної вакцинації, адже хворі на астму ризикують важко захворіти на COVID-19 чи померти від ускладнень. Їм необхідна ця вакцинація, – наголошують експерти.