У Міністерстві охорони здоров’я закликали батьків, які виявляють порушення у раціоні шкільного меню, повідомляти про це до Держпродспоживслужби.
У відомстві наголошують, що з 1 січня в усіх українських школах і садочках мають розпочати готувати їжу для дітей за новими правилами та рецептами.
За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, нове шкільне меню – це не лише про зменшення солі та цукру, це про пріоритети здоров’я дітей та про потенційно здорову націю.
«Наші діти мало рухаються, вживають забагато цукру та солі. І як наслідок, вже у підлітковому віці мають серцево-судинні захворювання та страждають на ожиріння», – зазначає міністр.
Зокрема, відтепер у стравах, що готуються у закладах освіти, обмежується кількість солі та цукру, жирів рослинного і тваринного походження. Зменшена кількість соків. Знижені норми споживання хліба та картоплі.
Водночас збільшена кількість споживання молока та кисломолочних продуктів, м’яса, риби, круп та бобових.
Окрім того, з нових норм виключені ковбасні вироби, сосиски, рибні, м’ясні та плодоовочеві консерви, кондитерські вироби, оскільки ці продукти мають високий вміст солі, цукру, а деякі з них – консерванти та трансжирні кислоти, що суперечить принципам здорового харчування.
У Міністерстві охорони здоров’я також зауважують, що зміни до системи харчування розроблялися з огляду на міжнародний досвід та рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо принципів здорового харчування. Врахувано також фізіологічні потреби дітей в основних харчових речовинах та енергії.
Перевірити, чи відповідає меню у закладі освіти оновленим нормам, можна на сайті МОЗ, на якому оприлюднені всі технологічні карти на страви. У разі виявлення порушень необхідно звертатися до адміністрації закладу, а в разі потреби – залишити скаргу через чат-бот у Telegram Держпродспоживслужби.
Як відомо, в Україні за ініціативи першої леді Олени Зеленської розпочалася реформа шкільного харчування. Технологічні карти для оновленого шкільного меню розробляв кулінарний експерт Євген Клопотенко з командою.