facebook

“Українців завалюють фальшивими купюрами, назріла потреба у радикальному рішенні”: що буде з гривнею у 2023 році

В Україні 2023-го почнуть виводити з обігу частину готівки. Це стане частиною реалізовуваної політики щодо оптимізації кількості банкнот. Старі купюри поступово виводитимуть з обігу, деякі банкноти замінять монетами.

Як інформує “Obozrevatel”, незважаючи на нові ризики, проблеми з логістикою, окупацію міст і захоплення на їхніх територіях банківських сховищ, НБУ утримав ситуацію, гривня після девальвації залишається у стабільному коридорі, а кількість фальшивок значно не змінилася.

Українську гривню підробляють рідше, ніж європейські валюти. За оцінками Нацбанку, на 1 млн купюр – лише 7 фальшивих. Для порівняння, у випадку євро на 1 млн купюр – 12 фальшивок. Виготовити якісну підробку дорого, тому набагато вигідніше фальсифікувати євро та долари.

Найчастіше підроблюють банкноти номіналом у 200 грн (зразка 2007 року) та 500 грн (зразка 2006 року). При цьому купюру в 200 грн поступово почнуть виводити з обігу. В Україні є своя особливість: окрім фальшивих купюр, які виготовили фальшивомонетники, у країні також розповсюджують “зіпсовані” купюри номіналом у 500 грн.

Після окупації банкноти не змогли вивезти з банківських сховищ, їх спеціально позначили. Деякі банки вирішили обмежити прийом усіх купюр номіналом у 500 грн у терміналах, оскільки за допомогою встановлених детекторів купюр було неможливо відрізнити спеціально нанесені отвори (так банки маркують виведені з обігу кошти).

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Разом із пошкодженими купюрами з тимчасово окупованих територій в обіг також потрапляють і фальшивки. Більшість їх – вироблена практично “кустарно”. Неякісні підробки можна отримати разом із рештою у громадському транспорті, у невеликих магазинах, де не встановлено детектора валют.

Повномасштабна війна на кількість фальшивих купюр не вплинула. “У нас проблема фальшивок надумана. Це швидше ви та ваші колеги підігріваєте тему. Насправді гривня дійсно дуже добре захищена. Є професійні оцінки, гривня добре захищена, і тут просто немає сенсу вкладати великі гроші в те, щоб виробляти якісні т. зв. суперфальшивки”, – розповів співробітник одного з банків.

Щоправда, до офіційної статистики потрапляють лише ті фальшивки, які принесли до банків, а потім відправили на експертизу. Або випадок використання фальшивих грошей зафіксували правоохоронці. У соцмережах працюють десятки магазинів, які пропонують придбати фальшиві купюри за ціною 15-30% від собівартості.

Схема реалізації фальшивок працює так: покупець зв’язується з продавцем, оплачує товар у криптовалюті, потім отримує мапу, де сховали куплені фальшивки (їх називають “скарбами”). Ці ж продавці наймають і “скарбменів” – українців, які отримують посилки із фальшивками, а потім за гроші доставляють їх у вказаний район, ховають у дворах, під деревами тощо, відзначають це місце на “мапі” та відправляють скриншот продавцю. Продавець пересилає це повідомлення покупцю.

При цьому покупець, продавець та скарбник між собою не знайомі. А реальний організатор схеми може перебувати в іншій країні, на окупованій території та працювати лише віддалено.

Самі продавці обіцяють, що їхні фальшивки не розпізнають навіть термінали, ними можна розрахуватись у будь-якому магазині. Насправді впізнати таку підробку можна за допомогою будь-якого детектора валют на касі супермаркету. Найчастіше затримують саме тих, хто купує фальшивки і намагається їх поширити, – це найризикованіша ланка ланцюжка. Саме тому продавці не хочуть самі користуватися своїми “грошима”, а просто перепродують їх.

Що буде з гривнею 2023-го

Національний банк із 1 січня 2023 року почне поступово вилучати з обігу паперові банкноти номіналами 5, 10, 20 та 100 гривень зразків 2003–2007 років. Натомість будуть використовувати:

обігові монети номіналами 5 та 10 гривень зразка 2018-го; банкноти номіналами 20 та 100 гривень нового покоління.

Це дозволить підвищити якість готівки та скоротить кількість банкнот різного дизайну. Реформа грошової ланки почалася в Україні ще кілька років тому. Мета Нацбанку: замінити дрібні купюри на монети (вони довше служать і дешевше обходяться регулятору), крім того, з кожним новим поколінням банкнот покращується і їхній захист. Саме тому серед фальшивок найчастіше трапляються банкноти старого номіналу.

Як не купити фальшивку

“Як правило, якість підроблених банкнот значно гірша за справжні. Але іноді розпізнати фальшивку буває досить складно”, – пояснюють у Незалежній асоціації банків України.

Купувати валюту в банках та обережно користуватися готівкою. Незважаючи на те, що фальшиві гроші можуть потрапити до вас навіть у касах банків, легальні фінансові установи залишаються найнадійнішим продавцем валюти. Щодо гривень, найкращий спосіб захистити себе: не використовувати великі купюри в кіосках та громадському транспорті. Щоб, наприклад, разом із рештою не отримати фальшивих 200 грн.

Віддавати перевагу безготівковим розрахункам. Єдиний спосіб повністю захиститись від фальшивок: використовувати безготівковий розрахунок. Якщо вам до рук потрапила підозріла купюра, і ви помітили це занадто пізно, зверніться в касу свого банку. Там можуть допомогти перевірити банкноту. Якщо це не можуть зробити у банку, купюру відправлять на безкоштовну експертизу до НБУ. Якщо вона справжня – гроші повернуть.

 

Comments

comments

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

“Українців завалюють фальшивими купюрами, назріла потреба у радикальному рішенні”: що буде з гривнею у 2023 році