facebook

Дачу чи будинок у селі відбиратимуть навіть без суду: Що загрожує українцям завдяки нашим депутатам

На примусово вилучених ділянках держава планує будувати обʼєкти критичної інфраструктури І та II категорії.

В Україні ще наприкінці 2022 року двоє нардепів від правлячої фракції “Слуга народу” зареєстрували законопроєкт №8225, який передбачає внесення змін до деяких законів України щодо примусового вилучення, відчуження земельних ділянок та інших об’єктів нерухомого майна. І хоч пройшло з тих під уже більше 9-ти місяців, а розмови в суспільстві щодо нового скандального законопроєкту і досі тривають.
Отож, тим, хто ще не ознайомлений з текстом законопроєкту, варто знати, що проєкт №8225 передбачає, що на період дії воєнного стану та протягом 10 років з дня його припинення, влада в Україні матиме можливість примусово вилучати землю чи нерухомість українців без згоди власника й суду задля будівництва або реконструкції об’єктів критичної інфраструктури.

Єдина умова: Кабмін має по кожному такому об’єкту ухвалювати рішення, що ця ділянка потрібна для будівництва або відновлення об’єктів критичної інфраструктури.

Зазначимо, що документ уже рекомендували ухвалити у першому читанні. Однак до нього ще можуть вносити правки законодавці. З одного боку, відновлення інфраструктури та будівництво нових об’єктів без можливості викупити землю буде складним. З іншого боку, власник такої землі повинен мати право на ринкову компенсацію та можливість відстояти свої права у тому випадку, якщо виявиться, що насправді потреби забирати цю ділянку немає.

Юристи трактують норми законопроєкту №8225 таким чином, що якщо буде потрібно, щоб через якусь земельну ділянку проходили нові лінії електромереж або трубопровід, чи на ній необхідно буде збудувати новий обʼєкт критичної інфраструктури (наприклад, електростанцію), то така ділянка дійсно може бути примусова вилучена без згоди власника та відповідного рішення суду.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Разом з тим, юристи висловлюють занепокоєння, що якщо позбавити українців можливості відстоювати свої майнові права у суді, це може призвести до зловживань із боку влади.

“Якщо дивитися на законодавство в інших країнах, то чіткої аналогії ми не знайдемо. У США, якщо держава хоче примусово викупити ділянку, у кожному штаті є своя процедура узгодження. Десь це може бути губернатор штату, а десь треба звертатися до суд. У нас же, якщо ухвалити необдуману процедуру, можуть бути значні ризики”, – каже, наприклад, адвокатка Світлана Саража, яка спеціалізується на питаннях нерухомості

Також є проблема і з оцінкою вартості землі та будинків, якщо вони вже збудовані на цій території. За словами адвоката, вже зараз виникають проблеми, коли оцінка нерухомості відбувається на підставі раніше внесених до реєстру цін. Бувають ситуації, коли ці ціни не відповідають ринковим (вони можуть бути як меншими, так і вищими за реальну оцінну вартість).

“Якщо компенсація відбуватиметься виходячи з реєстрів, то така оцінка може виявитися нижчою або внизу ринку. Є питання, чи зможе людина купити собі рівноцінну ділянку недалеко від того, яку у неї примусово викуплять”, – каже адвокат.

А ось нардеп, член фракції “Європейська Солідарність” Микола Княжицький на своїй сторінці у Facebook зазначив, що така процедура може призвести до рейдерства.

“Закон про примусовий викуп для інфраструктури є вже давно, і там виключно судова процедура. І власник не дізнається про втрату власності з газет – він бере участь у судовій справі, де може захистити власність чи захистити право на справедливе відшкодування вартості своєї власності. А коли вони під це забиратимуть приватні санаторії у Карпатах, то ніхто не зможе навіть слова вставити”, – зазначив він.

Згідно законопроєкту, забирати майно зможуть:

без рішення суду;
без урахування обтяжень прав на земельні ділянки та нерухомість на них;
без згоди землевласників, землекористувачів, органів управління об’єкта державної та комунальної власності;
без складання акта приймання-передачі земельних ділянок із комунальної у державну власність;
без відшкодування втрат лісогосподарського виробництва та збитків землекористувачам; з виплатою грошової компенсації за вилучення земельних ділянок та нерухомості на них;
Вирішуватиме, яку землю забиратимуть Кабмін. Землю передадуть у державну чи комунальну власність (нею розпоряджатиметься комунальне чи державне підприємство). Компенсація у документі передбачена протягом місяця після того, як землю та нерухомість на ній заберуть.

“Грошова компенсація здійснюється підприємством, установою або організацією, що належить до державної та комунальної власності, якій передано земельну ділянку у постійне користування для будівництва або реконструкції об’єктів критичної інфраструктури І та ІІ категорії критичності шляхом внесення коштів на банківський рахунок власника земельної ділянки”, – йдеться у текст законопроекту.

Тобто землю та нерухомість на ній можуть передати комунальному підприємству, державному підприємству, а протягом місяця на ваш рахунок надійде компенсація. Відмовитись від такої “угоди” або подати до суду буде неможливо.

“Розмір компенсації за земельну ділянку визначається експертною грошовою оцінкою земельної ділянки, проведеної відповідно до Закону України “Про оцінку земель”. Розмір компенсації за об’єкти нерухомого майна (відмінні від земельної ділянки) визначається за незалежною оцінкою майна, проведеної відповідно до Закону України” Про оцінку майна, майнових прав та професійну оцінну діяльність в Україні”, – йдеться у документі.

Нагадаємо, що Верховна Рада отримала проєкт закону 25 листопада 2022 року. Наразі він перебуває в очікуванні на розгляд.

Далі проєкт буде опрацьовуватися та ще кілька разів розглядатися. А вже після цього його ухвалять і направлять на підпис президенту.

Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Comments

comments

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

Дачу чи будинок у селі відбиратимуть навіть без суду: Що загрожує українцям завдяки нашим депутатам