Багато людей люблять походи, але не всі знають, як вибрати хороший намет. Розмір, вага, конструкція, матеріал — все це має значення і впливає на вартість. Як вибрати намет, що відповідає вашим туристичним уподобанням, можна дізнатися з цієї статті.
Перед Вами мануал по вибору туристичного намета. Яким він повинен бути, щоб не замерзнути в горах? Який намет слід придбати для сімейного відпочинку? І про що говорить маркування намета? Відповіді на ці та інші запитання — у цій статті.
Чи потрібен у поході намет?
Якщо коротко — так. Звичайно, можна ночувати в спальнику під навісом, але це:
• некомфортно (ночами, навіть літніми, на природі холодно, може піти дощ або піднятися сильний вітер — метеопрогнози не завжди збуваються);
• небезпечно (комахи, змії, дрібні гризуни — далеко не повний перелік джерел «гострих відчуттів» при ночівлі під відкритим небом).
Тому прийміть як аксіому: намет у поході необхідний.
Який намет підійде саме вам?
Відповідь залежить від відповіді на інше питання: якому виду відпочинку на природі ви віддаєте перевагу?
- 1) Якщо вам подобаються обладнані кемпінги з автопарковкою, то можете сміливо брати великий намет.
- Кемпінговий намет — це великий високий намет, часто з тамбуром і вікнами. Призначений для автотуризму, відпочинку з сім’єю і ночівлями на одному місці протягом 3-4 днів. Плюси: комфортні умови (можна стояти в повний зріст), велика місткість. Мінуси: велика вага, погана прогріваність.
- 2) Якщо ви плануєте довгу пішу або велосипедну подорож, важливими критеріями стають вага і розмір укриття. Вам знадобиться трекінговий намет.
- Трекінговий намет — це невеликий намет, що використовується для рівнинних походів, відпочинку вздовж туристичних стежок. Плюси: легкий, зручний в транспортуванні. Мінуси: не розрахований на сильний вітер і дощ.
3) Ще більш важливими габарити та вага намета стають під час походу в гори або по пересіченій місцевості. Тут потрібен вже штурмовий намет.
Штурмовий (або високогірний) намет — це ультралегкий намет, призначений для серйозних походів (складний маршрут, тривалі переходи). Плюси: дуже легкий і надійний, не боїться сильного вітру, швидко встановлюється і збирається. Мінуси: як правило, маленький (навіть одній людині може бути тісно).
Що таке сезонність намета?
Новачки помилково вважають, що якщо поділяти намети сезонно, то повинні бути весняні, літні, осінні і зимові. Насправді виділяють:
• Літні намети. Для теплої або жаркої погоди. Важливий момент тут — це вентиляція: тканина добре продувається, а край тенту, як правило, піднятий над землею. Але така палатка не врятує від сильного вітру або дощу.
• Трьохсезонні намети. Назва говорить сама за себе — розраховані на три основних похідних пори року (весна, літо, осінь). Виготовляються з більш щільної тканини, завдяки чому можуть витримати і холодні демісезонні вітри і проливні дощі.
• Зимові (або всесезонні) намети. Призначені для використання в складних кліматичних умовах (сніг, вітер), але можуть застосовуватися і влітку в спокійну погоду. Відрізняються стійкістю конструкції, щільним водонепроникним матеріалом.
Як визначитися з розміром?
Удава у відомому мультику вимірювали папугами, а намети вимірюють чоловіками. Як відомо буває: одномісний намет, двомісний, тримісний і так далі. У першому випадку це означає, що в наметі комфортно розміститься (з усім скарбом) один дорослий чоловік; у другому — два; в третьому — три і так далі.
«Чоловіки бувають різні», — скажете ви. Вірно. Тому, щоб отримати більш чітке уявлення про габарити намета, перед покупкою вивчіть в Інтернеті його довжину і ширину. Потім «відтворіть» ці розміри у себе на підлозі, візьміть спальник і спробуйте розміститися в цьому квадраті. Вдалося? Можна брати! Ні? Можливо, варто купити двох – або тримісний намет.
Скільки шарів вибрати?
В залежності від конструкції, намети діляться на одношарові і двошарові.
У першому випадку намет виготовляється з непромокального тенту і являє собою єдине полотно. його легко складати і встановлювати. Але є істотний недолік — конденсат. У вологу або жарку погоду він неминуче утворюється на внутрішніх стінках. Якщо не забезпечити вентиляцію, прокинетесь в мокрому спальнику. На щастя, вчені активно працюють над вирішенням цієї проблеми — вигадують різні «дихаючі» і при цьому непродувні тканини. Намети з мембранними тентами вже є на ринку, але коштують вони досить дорого.
Двошаровий намет складається з водонепроникного тенту (зовнішній шар) і легкого «дихаючого» тенту (внутрішній шар). Між ними, як правило, 10-15-сантиметровий проміжок. Такий намет трохи важчий, зате в ньому не накопичується конденсат, при цьому він надійно захищений від дощу.
Ще одна перевага двошарових наметів — наявність тамбура.
Тамбур — це додатковий простір під зовнішнім тентом намету. Служить для зберігання речей і брудного взуття.
Чи потрібні в наметі вікна?
В цілому, ні. Як правило, в наметі ви знаходитесь вночі — дивитися нема на що. Якщо розглядати вікно як додатковий вентиляційний отвір, то при двошарових конструкціях в цьому немає необхідності, а в одношарових з завданням подачі свіжого повітря прекрасно справляється прочинена блискавка на вході.
Єдине виключення — кемпінгові намети. У цьому випадку намет з вікнами схожий на будинок і створює більший затишок.
Якому матеріалу віддати перевагу?
Poly Taffeta 210T PU 3000 — це не магічне заклинання, але, побачивши подібний напис в описі намета, недосвідчений турист може впасти в транс. Що означають всі ці цифри і літери?
Насправді все просто. При виготовленні наметів використовують два види тканин:
• поліамідні (Nylon);
• поліефірні (Polyester).
Перші досить міцні і доступні за ціною, але при цьому легко розтягуються при намоканні і чутливі до ультрафіолету.
Другі — ще більш міцні і при цьому не рвуться при намоканні, але коштують дорожче. Таким чином, перше слово у маркуванні намета (Poly) означає, що він зроблений з поліефірного матеріалу.
Taffeta — це найбільш поширений спосіб плетіння нитки. Крім нього, є ще Oxford (створює додаткову міцність і, як правило, використовується для дна намета) і Rip Stop (збільшує міцність за рахунок армованої нитки, при цьому не обтяжуючи вагу).
Наступний елемент (210Т) — це щільність плетіння. Вона вимірюється в тексах і впливає на міцність матеріалу. Чим більше Т, тим щільніша, міцніша і важча тканина. Крім того, маркування намета може містити цифри та літеру D. Так позначається товщина ниток, з яких зроблений матеріал. Цей показник також впливає на міцність і вагу намета.
Нарешті, PU означає, що тканина просочена поліуретаном, завдяки чому є водостійкою. Є також силіконове просочення (SI), він більш якісний і довговічний, але і більш дорогий.
Поліуретаном покривають матеріал з внутрішньої сторони. При цьому два шари PU-просочення забезпечують водонепроникність 3 000 мм водяного стовпа; три шари — 5 000 мм. Силіконове покриття наноситься зовні. Тут прийнятний рівень водонепроникності — 2 000 мм.
Отже, якому матеріалу віддати перевагу? Якщо ви вибираєтеся на природу нечасто і при цьому тримаєтеся протоптаних туристичних стежок, то вам цілком підійде намет з нейлону з плетінням Taffeta або Rip Stop і щільністю від 190Т до 210Т. Гарним доповненням до цього буде силіконове водовідштовхувальне просочення.
Яким має бути дно намета?
Міцним, міцним і ще раз міцним! Дну намета доводиться найважче: його ви ставите на гострі камені, на сніг, на пісок.
Як правило, дно виготовляють із того ж матеріалу, що і зовнішній тент. Підходять для цього нейлонові тканини з плетінням Oxford, з щільністю плетіння не менш 210T і товщиною ниток не менш 210D. Але головний показник — водонепроникність. Бажано, щоб матеріал дна витримував від 5 000 мм водяного стовпа.
Іноді дно виготовляють також з армованого поліетилену (позначається він PE, тарпаулинг). Цей матеріал практично водонепроникний, досить доступний за ціною, але значно важчий поліестеру і нейлону.
Крім того, багато наметів мають так звану спідницю, яка перешкоджає задуванню вітру і потраплянню опадів між внутрішнім і зовнішнім тентом.
Спідниця — це додаткова полоска тканини по периметру намета. Може бути пришитою або знімною.
Намет з спідницею має сенс купувати, якщо ви збираєтеся в зимовий похід: вона забезпечить додаткове тепло. Для трекінгових літніх наметів спідниця — непотрібний вантаж. Через неї тільки буде накопичуватися конденсат.
Яку конструкцію вибрати?
Можна виділити три основні форми туристичних наметів:
1. Півсфера.
Складається з двох і більше дуг, перехрещених між собою, створюючи тим самим купол. Це універсальна і дуже популярна форма. Намети у формі півсфери можна використовувати навіть в екстремальних походах: вони витримують сильний вітер, з них легко скочується вода.
2. Напівбочка.
Як правило, великий і просторий намет (часто з тамбуром). Дуги такого намета паралельні одна одній і не перехрещуються між собою. Не відрізняється особливою стійкістю і не витримає будь-яку негоду. Така конструкція часто зустрічається у кемпінгових наметів.
3. Будиночок.
Двосхилі намети у вигляді будиночка вважаються класикою. Дощ і сніг легко скочуються з них, але вітростійкість конструкції залишає бажати кращого. Крім того, даний вид намета вважається найбільш важким з точки зору установки.
Крім того, туристи-одинаки досить часто віддають перевагу одномісному безкаркасному намету. Вони легкі і компактні, фактично це просто тент, прикріплений на мотузках до дерев або тримається на декількох стійках (зазвичай палицях).
Поради щодо експлуатації.
Купивши намет, не поспішайте відразу ж відправлятися в ліс. Для початку зберіть його вдома, щоб зрозуміти, як він влаштований, і в поході збирати і розбирати його швидко і легко. Після цього пройдіться по швах водовідштовхувальним аерозолем, щоб напевно захиститися від вологи. А щоб намет служив вам довго, після повернення з походу не забудьте його гарненько просушити.