Хіба не цікаво навчитися читати міміку людей і за їх обличчям визначати, коли вони брешуть? Психологи визначили кілька характерних ознак, за якими ви точно зрозумієте, що співрозмовник з вами не цілком чесний.
Брехня – процес творчий і емоційний. Він задіє багато структур мозку, активізує уяву і фантазію, викликає нервову напругу. Брехлива людина майже завжди боїться, що його зловлять. А стрес завжди проявляється певними фізіологічними реакціями.
Розглянемо, які ознаки видають брехуна.
Асиметрія міміки
Мозку важко встежити за тим, які емоції він повинен проявляти напоказ, а які відчувати насправді і їх потрібно приховати. Тому обличчя брехуна часто може відображати асиметричну міміку. Наприклад, крива посмішка, коли один куточок рота піднятий, а другий опущений.
Мікроміміка
Це незначні короткочасні вираження, які означають справжні емоції співрозмовника, які на частку секунди з’являються на його обличчі. Часто такі вирази означають роздратування, досаду, гнів, нервозність. Проявляються у вигляді піджатих губ, напружених зморшок на лобі, примружених очей. Однак вловити мікроміміку дуже складно, так як вона скороминуща.
Напрямок погляду
Довгий час прийнято було вважати, що людина під час брехні відводить погляд убік вліво або вліво-вниз. В принципі вважається, що брехун буде старанно відводити очі. Однак це не так. Очі ми відводимо, коли нам соромно, а брехня далеко не завжди супроводжується цією емоцією. Справжній брехун навпаки намагається дивитися прямо в очі, ані на секунду не відводячи їх, щоб довести, що він говорить правду.
Рухи голови
Свою промову ми зазвичай супроводжуємо рухами голови. Так, коли ми говоримо правду, то несвідомо супроводжуємо свої слова кивками, а коли щось заперечуємо, то навпаки качаємо головою з боку в бік. Брехуна же видає неузгоджений з його словами рух голови. Помилково стверджуючи щось, він може випадково похитати головою з боку в бік, так як знає, що його твердження хибне.
Рухи плечей
Точно також брехню видають знизування плечима. Коли людина обманює, в момент помилкового висловлювання вона несвідомо буде знизувати плечима, таким чином виявляючи невпевненість в сказаних словах.
Нещира посмішка
Часом люди намагаються бути привітними тоді, коли цього не відчувають. У такому випадку їх видає посмішка. Здавалося б, що особливого: посмішка як посмішка? Але чомусь ми їй не віримо. Такий ефект виникає від того, що при щирій радісній усмішці людина завжди злегка примружує очі. Коли ж посмішка фальшива, вона не зачіпає очей. Тому вона і здається «приклеєною» або «намальованою».
Жести, що видають брехуна
Помічено, що під час брехні людина супроводжує свою промову певними жестами:
- віддаляється від співрозмовника, таким чином збільшуючи дистанцію;
- схрещує руки на грудях, закриваючись;
- потирає кінчик носа;
- тримає пальці рук біля рота;
- доторкається до підборіддя;
- чухає маківку або потилицю.
Фізіологічні прояви брехні
Брехня часто супроводжується стресом, який завжди зачіпає фізіологію. Це як раз ті ознаки, які фіксує детектор брехні:
- прискорене серцебиття;
- прискорене дихання;
- метушливість дій і жестів;
- почервоніння шкіри обличчя та шиї;
- спітнілі долоні.
Однак, навіть знаючи всі ознаки брехуна, не можна зі 100%-вою гарантією звинувачувати людину у брехні, особливо, якщо помічена лише одна якась ознака. Зчитування міміки – це мистецтво, яке має на увазі спостережливість і вигляд багатьох факторів. Часом людина пітніє і червоніє, бо соромиться або хвилюється, а не тому, що обманює.