facebook

“Будеш себе погано вести, ми тебе віддамо дядькові”: лише одна необережна фраза може зробити з вашої дитини закомплексовану людину

Сімейний психолог Світлана Меркулова розповіла, як лише одна необережна фраза може зробити з вашої дитини закомплексовану людину.

Як змусити дитину стати відмінником? Звичайно ж, порівняти його з успішним однокласником. Як заспокоїти своє чадо, якщо у нього сталася істeрика в громадському місці? Пообіцяти вдома прочуханку ременем. Часто саме такими «геніальними» методами користуються батьки. А коли у них виростають забиті і непристосовані до життя діти, починають журитися про те, як же так вийшло.

Сімейний психолог Світлана Меркулова впевнена, що навіть одна недбало кинута фраза може сильно подіяти на псиxіку маленької людини, тому спілкуючись зі своїм чадом, слід ретельно вибирати слова. Про які виразах краще назавжди забути мамам і татам, вона й розповіла.

1. Я в твоєму віці вчилася на відмінно

З народження і до шести років мама і тато для дитини – це практично боги, які знають все. Вони формують ставлення малюка до світу і до себе особисто. Саме в цій фразі можна побачити конкуренцію батька з дитиною, він ніби каже своєму чаду: «Ти до мене ніколи не дістанешся! Як би ти не старався, я кращий за тебе».

Діти, які виросли з такою установкою, як правило, все життя доводять родині, що вони хороші. Звичайно, говорячи подібні речі, ви дійсно стимулюєте нарцисичну частину психіки дитини, що провокує його досягати певних цілей. Але біда в тому, що в результаті людина домагається чогось не для себе, а для мами з татом, щоб вони нарешті побачили, що він гідний їх. Виростаючи, такі діти ніколи не радіють своїм успіхам, радість приходить тільки в тому випадку, якщо батько визнає їхні досягнення, але він навряд чи це зробить.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

2. Ти моя курочка, мавпочка, поросятко

Як тільки не називають своїх дітей люблячі батьки. Все це призводить до знеособлення дитини, її начебто немає, а є якась іграшка, з якою можна робити все, що душі завгодно. На початку свого життя ваш син або дочка будь-яке сказане слово будуть сприймати некритично, вони будуть довіряти вам. Скажіть дитині, що він дурeнь, замість «тобі потрібна допомога, давай я поясню», і дитина прийме це.

Наведу приклад, коли мама у виховному пориві сказала синові, що він боягуз. В результаті при знайомстві хлопчик представлявся так: «Мене звати Іванко, я боягуз». Коли ви чуєте подібне – це має бути стимулом, щоб подумати над тим, як ви спілкуєтеся з власним чадом. Ім’я людини – це її презентація світу. У деяких сім’ях виходить, що воно зсувається і придумується маса веселих назв для дитини, а даремно! Ім’я завжди має бути на першому плані, це те, як людина буде згодом відчувати себе в цьому світі, наскільки вона буде цілісною. Якщо ви частіше називається доньку чи сина курочкою або чортиком, то ви ніби відкушуєте від його імені (від його особистості) шматочки.

3. Подивися, у Каті п’ятірка за контрольну роботу, а у тебе – четвірка

Більшість батьків все роблять з кращих спонукань. У самих батьків у дитинстві, швидше за все, був такий досвід, і тоді вони кажуть: «Нічого страшного, мені теж так казали, я ж виріс, подивися, який я чудовий». Вони змогли «забути», як це бoляче, коли мама або тато тебе відкидає і каже при цьому: «А Катя краща, ніж ти».

Це дуже бoлючий досвід, який часто діти переносять в своє доросле життя. Цю Катю вони потім починають ненaвидіти. Дитині завжди неприємно, коли його порівнюють з ким-небудь іншим, з однокласником, братом чи сестрою. Такі, вже дорослі люди завжди продовжують порівнювати себе з іншими і завжди не в свою користь.

4. Раз ти так себе ведеш, я тебе не люблю

Або я можу любити тебе, тільки тоді, коли ти мені підходиш. Після цієї фрази дитина починає намагатися з усіх сил бути правильною, вона відсуває всі свої потреби і бажання, «вирощує» в собі якусь антену, яка вгадує бажання і очікування батьків. В результаті дитини не існує. У дорослому житті вона намагається весь час догодити, живе з установкою: «Я хочу, щоб мене любили, а для цього я повинен догоджати. У мене не буде своїх бажань, зате будуть бажання інших людей».

5. Не ганьби мене

Іншими словами, батько каже: «Ти моя ганьба». Діти, які часто чують подібну фразу, дуже хочуть, щоб всі побачили, які вони насправді, при цьому, якщо вони отримують чиюсь увагу, то не знають, що з нею робити. Вони ховаються, закриваються, втрачаються. У такої дитини начебто немає вибору, вона може бути тільки чиєюсь ганьбою. Говорячи щось подібне, ви трaвмуєте власного малюка.

6. Ти зовсім як батько (мати)

Безумовно, ця фраза ілюструє стосунки тата з мамою, їх невдоволення своїм спільним життям, яке вони зганяють на дитині. Тобто подружжя прямо не з’ясовує стосунків, але через своє чадо говорять один одному якісь гидoти. І всі ці гидoти залишаються в дитині.

Якщо мама каже: «Ти такий же впертий, як твій батько». Виходить, що тато – погана людина, з яким неможливо домовитися. А тепер подумаємо, чи захоче хлопчик бути таким чоловіком, адже він впертий і нехороший? Коли ми проектуємо свої погані відносини на дітей, то їм доводиться жити з цим. З іншого боку, в цій фразі він може почути підтекст, що «з дівчатками краще, ніж з хлопчиками». Батьки використовують цю маніпуляцію, якщо є боротьба за дитину і йому треба вибрати сторону або тата, або мами.

7. Не доїси кашу – будеш слабким і дурним

У мене була знайома дівчина, якій з дитинства говорили: «Якщо ти не доїси хлібець, то він буде бігати за тобою всю ніч». Як би смішно це не звучало, але вона страшенно боялася хліба, тобто батьки досягли зворотного ефекту. Подібні фрази – це теж чистої води маніпуляції. Дуже часто їх використовують бабусі й дідусі, які стикалися з голодом в дитячі роки. Далі вони передаються з покоління в покоління непомітно для нас. У дитини подібний вираз може розвивати страхи або дуже важкі стосунки з їжею, її культ, зайва вага тощо.

8. Будеш себе погано вести, ми тебе віддамо дядькові (бабай забере)

Це дуже конкретне послання, в якому говориться, що дитина є цінною, тільки якщо вона зручна своїм батькам. Батько транслює своєму чаду: «Не будь собою, ти повинен бути таким, яким ти нас влаштовуєш». Виростаючи, такі діти не знають, чого вони хочуть, і намагаються догодити всім і кожному.

9. Вдома заробиш!

Це про те, що батько має право зробити з дитиною все, що завгодно, не звертаючись до його почуттів. В одну секунду мама або тато перетворюються на батьків-наглядачів, які карають або прощають. У дітей, котрі часто чують подібний вираз на свою адресу, непросто складаються стосунки з начальством, оскільки батьківська фігура ніби склеюється з фігурою начальника, і людина починає боятися шефа і при цьому хоче йому догодити, щоб не бути покaрaним. Але, як правило, керівництво відчуває подібне ставлення і у відповідь починає «гнобити» такого підлеглого.

10. Іди, щоб я тебе не бачила і не чула

Перекладаю: «Ти зіпсував мені життя, зникни! Тебе не повинно бути». І згодом такі діти живуть з почуттям глибокої провини перед батьком, за те що вона (дитина) заважала жити батькові щасливо. Треба бути обережними з подібними висловлюваннями, оскільки людина може нести їх вантаж все життя. Взагалі, перш ніж щось сказати своїй дитині, потрібно добре подумати. Багато дорослих не чують, що вони говорять, їм було б корисно хоча б інколи почути себе зі сторони.

Зараз існує багато гаджетів, запишіть свою промову і уважно вивчіть, як ви звертаєтеся до свого чада, які слова йому говорите. Запевняю, ви зробите масу відкриттів і, можливо, не найприємніших.

Comments

comments

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

“Будеш себе погано вести, ми тебе віддамо дядькові”: лише одна необережна фраза може зробити з вашої дитини закомплексовану людину