facebook

Нові тарифи на електроенергію: жителі яких областей будуть платити більше за інших

Нові тарифи на електроенергію: жителі яких областей будуть платити більше за інших

Тариф на електроенергію вже через місяць не буде колишнім. Ймовірно, в країні тепер не буде єдиного тарифу на електроенергію: він буде різним для різних регіонів України. Найдешевша електрика дістанеться жителям Києва і його околиць. Найдорожча – жителям Івано-Франківської і Луганської областей.

Наприкінці червня закінчується термін спеціальних зобов’язань, покладених державою на виробників електроенергії, за якими електрика відпускається побутовим споживачам за зниженою ціною. Із січня 2021 року вона становить 1,68 гривні за одну кіловат-годину.

Однак такий тариф навіть близько не покриває витрат енергетичної галузі на енергозабезпечення побутових споживачів. Тому тариф потрібно підвищувати хоча би до рівня собівартості електроенергії, яка дійшла до розетки споживача.
З чого складається собівартість електроенергії
Перша складова собівартості – генерація самої електроенергії. Вона включає в себе витрати електростанцій на виробництво енергії. Звичайно, у різних видів електростанцій ці витрати різні. І найдорожча з них, звичайно ж, “зелена” енергетика, тарифи на яку були зафіксовані в євровалюті ще у 2009 році. Вони набагато перевищують вартість інших видів енергії, проте збити їх поки не вдається. “Зелені”, здебільшого представлені іноземними інвесторами та Рінатом Ахметовим, на поступки не йдуть. Через це середньозважений тариф на виробництво електроенергії відчутно вищий, ніж він міг би бути.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Друга складова – вартість передачі електроенергії по високовольтних лініях, які належать НЕК “Укренерго”. Для того, щоб енергія потрапила в нашу розетку під напругою в 220 В, її потрібно перетворити, довести до кондиції, передати і доставити до кожного приміщення. Це – дуже витратне і не менш високотехнологічне господарство, ніж господарство генеруючих підприємств.

Третя складова – розподіл електроенергії низьковольтними лініями.

І, нарешті, четверта складова – це вже поставка безпосередньо в будинки споживачів. На кожному з цих чотирьох етапів є своя частка витрат. І, відповідно, свої складові загальної вартості.

Фахівці вважають, що собівартість однієї кіловат-години електроенергії, з урахуванням усіх цих витрат, становитиме близько 2,60 грн. Але вона не всюди така. Це – найнижча ціна. І тут починається найбільша несправедливість можливого тарифоутворення.

Багато фахівців, включаючи й деяких чиновників Міненерго, вважають, що тариф на електроенергію має бути різним для різних регіонів країни. Саме – через різну вартість доставки енергії.

Найнижча вона – в Києві. Тому для Києва такий тариф може бути на рівні 2,60 грн/кВт-год. А найважче доставити енергію в Івано-Франківську та Луганську області. Відповідно, для них і тариф на електроенергію повинен бути найвищим – близько 4,0 грн / кВт-год.

Такі міркування, звичайно, цілком співзвучні умовам ринку. Однак, якщо врахувати, що якраз у Прикарпатському регіоні зарплати одні з найнижчих в Україні, а в Києві найвищі, то про справедливість можна забути.

Тому такий принцип формування тарифів може викликати чергову хвилю тарифних бунтів в регіонах країни.

Втім, до липня ще є цілий місяць. А отже, у Міненерго і НКРЕКП ще є час все обдумати і прийти до зваженого рішення. До речі, НКРЕКП нібито пропонує зробити з липня тариф для всіх по 2,22 гривні, а потім, до 2023 року поступово його підняти до 3,48.

Comments

comments

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

Нові тарифи на електроенергію: жителі яких областей будуть платити більше за інших