facebook

Доброго дня, вам повістка. Найважливіше про мобілізацію в Україні у 2023 році

Доброго дня, вам повістка. Найважливіше про мобілізацію в Україні у 2023 році


В Україні парламент має намір продовжити воєнний стан, затверджений указами президента. Також із продовженням воєнного стану продовжать термін загальної мобілізації. Що це означає для військовозобов’язаних українців, хто та де має право вручати повістки та які категорії громадян можуть отримати відстрочку.

Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки 6 лютого схвалив закони №8419/8420 про Укази Президента про продовження терміну дії воєнного стану та загальної мобілізації. Народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що парламент незабаром має проголосувати за продовження воєнного стану та мобілізації в Україні, а термін, найімовірніше, складе 90 днів.

Вручити особисто. Як і де можуть вручати повістки військовозобов’язаним в Україні
За словами юристки АО “ЕКСПАТПРО” Інни Токарчук, основним нормативно-правовим актом проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації є Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

“Початок проведення загальної мобілізації у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації пов’язаний з Указом Президента України від 24.02.2022 р. “Про загальну мобілізацію”. Представники територіальних центрів комплектування також повинні керуватися Законом України “Про військовий обов’язок та військову службу”, Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів”, — перерахувала законодавчу базу мобілізаційних процедур в Україні Інна Токарчук.
В Україні немає чіткого нормативно-правового акта, який би перераховував місця, де саме можна вручати повістку. Тому юристи зазначають, що вручення повісток на вулиці, у громадському транспорті чи автомобілі, на якому військовозобов’язаний проїжджає блокпост, не суперечить законодавству. Останні кілька тижнів у Київській області, наприклад, активно вручають повістки саме на блокпостах. Також, згідно з повідомленнями кількох співрозмовників Фокусу, повістки приносять співробітники військкоматів (територіальних центрів комплектування) додому до військовозобов’язаних. Декому вручають особисто, а деяким передають через родичів. Але юристи зазначають, що правильно вручати особисто, а передача через третіх осіб можлива, але лише у разі, коли повістку передає керівник підприємства, де офіційно працює військовозобов’язаний, або працівники місцевих адміністрацій (наприклад, сільради).

У законі не сказано, де саме можуть вручати повістки, основне правило — повістку вручають військовозобов’язаному особисто
“Законодавством чітко не перераховані місця та обставини вручення повісток. Проте слід завжди пам’ятати, що повістка — це обов’язково письмовий документ, який повинен мати підпис та печатку посадової особи, відповідальної за оформлення конкретної повістки. Отже, повістки не можуть бути надіслані на електронну пошту, месенджери на телефоні тощо. Повістку можуть вручити тільки особисто і не можуть передати військовозобов’язаному через родичів/сусідів/колег/малознайомих осіб. Повноваження на вручення повісток мають працівники ТЦКтСП, керівник підприємства, де працевлаштований військовозобов’язаний, представники органів місцевого самоврядування”, — пояснив адвокат, арбітражний керівник юридичної фірми “Ілляшев та Партнери” Олександр Камша.
Юристи зазначають, що вручати повістки також уповноважені представники навчальних закладів, голови об’єднань багатоквартирних будинків (ОСББ).

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Ірина Усіченко, адвокатка АО “Місечко та Партнери”, наголосила: вручення повісток роботодавцем та близьким родичам призовника не вважається врученням такої повістки особі, на яку складено повістку. “Проте військкомати можуть зобов’язати роботодавців вручити повістки своїм працівникам. Таке правило стосується як роботодавців, які є державними органами, так і роботодавців, які є звичайними підприємцями”, — каже Ірина Усіченко.

Якщо повістку доручають передати керівником підприємства, він зобов’язаний вручити повістку, якщо є таке розпорядження районного (міського) ТЦК.
“За порушення цього порядку під час воєнного стану керівника підприємства може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, що передбачає сплату штрафу у розмірі від 5100 до 8500 грн”, — зазначила Інна Токарчук. За її словами, порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів визначає чіткий алгоритм дій керівників підприємств у такому разі.

Порядок дій для вручення повістки на робочому місці
керівник підприємства зобов’язаний видати наказ (розпорядження) про повідомлення призовників, військовозобов’язаних та резервістів, довести його до відома таких осіб під особистий підпис у частині, що стосується їх прибуття у відповідний районний (міський) ТЦК у визначені ним строки, та надіслати копію наказу (розпорядження) у 3-денний термін у відповідний районний (міський) ТЦК;
вручити призовникам, військовозобов’язаним та резервістам повістки про явку за викликом до районного (міського) ТЦК;
письмово повідомити з наданням витягів із наказів (розпоряджень) відповідним районним (міським) ТЦК про осіб з числа призовників, військовозобов’язаних та резервістів, тимчасово непрацездатних, які перебувають у відпустці або у відрядженні;
забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників, військовозобов’язаних та резервістів до відповідного районного (міського) ТЦК.
Інна Токарчук нагадує: повістку мають вручити лише особисто одержувачу та під його підпис.

Comments

comments

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

Доброго дня, вам повістка. Найважливіше про мобілізацію в Україні у 2023 році