facebook

“Долар перетнув фінальну межу, валюту забирають з кас масово”

Протягом останнього тижня змінюється курс на готівковому валютному ринку — гривня девальвує, і зараз у банківських касах і обмінниках долари продають за курсом 38,35-39 грн/дол.

Як інформує “Фокус”, на готівковому валютному ринку України долар за останній тиждень показав стрімке зростання з рівнів 37,45-37,55 до рівнів 38,15-38,30 UAH/USD, тобто плюс 2%. Про це пише Григорій Кукуруза, економіст Ukraine Economic Outlook.

“Основний фактор зростання курсу до 38,05-38,20 UAH/USD — це зміни в інфраструктурі готівкового ринку (переважно Київ). Спостерігається хвиля перевірок, яка супроводжується вилученням валюти з кас великих мереж обмінних пунктів. Також 21-го серпня була відізвана ліценція в оператора, частка якого на ринку небанківських обмінних пунктів складала 10,7%. Послаблення конкуренції в разі стабільного попиту на готівкову валюту відповідно відобразилося на зростанні курсу”, — вважає експерт.

Цього року обсяг валюти поза банками скорочується — про це свідчать дані Нацбанку

Цього року обсяг валюти поза банками скорочується — про це свідчать дані Нацбанку

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Фото: Ukraine Economic Outlook

На його думку, головним чинником зростання курсу став спад пропозиції внаслідок вилучення готівкової валюти в небанківських установ. “Згідно з даними валютного аукціону minfin.com.ua, кількість заявок на продаж із початку минулого тижня суттєво впала. Також впала кількість робочих обмінних пунктів як в оптовому, так і в роздрібному сегменті ринку після проведення перевірок і призупиненням роботи частини з них”, — зазначив Григорій Кукуруза.

Він також вказав на те, що 21 серпня НБУ позбавив ліцензії компанію “Фінод”, яка володіє мережею з понад 400 обмінників. За повідомленням НБУ, це сталося у зв’язку з невиконанням компанією застосованого 17 липня Національним банком заходу впливу до компанії у вигляді зобов’язання вжити заходів для усунення порушення та причин, що сприяли вчиненню порушення. Ситуація з відкликанням ліцензії у великого гравця готівкового валютного ринку вплинула на стан пропозиції іноземної валюти на ринку.

Попит на валюту збільшився, одночасно пропозиція зменшилася через відкликання ліцензії у відомого оператора обмінних пунктів

Попит на валюту збільшився, одночасно пропозиція зменшилася через відкликання ліцензії у відомого оператора обмінних пунктів

Фото: ua.news

Григорій Кукуруза також повідомив, що попит на готівкову валюту поступово зростає. “Якщо в четвертому кварталі 2022 завдяки конвертаційним депозитам різниця між сукупним зростанням готівкової валюти поза банками та зняттям готівкової валюти закордоном складала всього $100 млн, то в першому та другому кварталах 2023 вона зросла до $485 та $771 млн відповідно. Зростання попиту на готівкову валюту пов’язане зі зменшенням спреду між офіційним і готівковим курсом. Це дозволило компаніям із гривневими залишками (оборотні кошти, нерозподілені дивіденди) спрямувати вільну гривню в купівлю валюти з подальшим виведенням її закордон. Спостерігається зміщення попиту з безготівкового (на якому наявні обмеження на рух капіталу) на готівковий сегмент”, — зауважив експерт.

Попит на іноземну валюту на міжбанку лишається на високому рівні

Попит на іноземну валюту на міжбанку лишається на високому рівні

Фото: Ukraine Economic Outlook

Щодо міжбанківського ринку, то, за словами Григорія Кукурузи, 14-18 серпня чистий продаж валюти Національним банком показав склав $406 млн (проти $469 млн і $458 млн у попередні два тижні відповідно). “Усього за 18 днів серпня чистий продаж валюти регулятором склав $1,2 млрд, тоді як в липні він перебував на рівні $1,93 млрд, разом із тим середньоденний обсяг операцій зберігається на рівні минулого місяця”, — повідомив Григорій Кукуруза.

Comments

comments

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

“Долар перетнув фінальну межу, валюту забирають з кас масово”