Курс долара в 45 грн, закладений у проєкт бюджету на 2025 рік, не є метою для міністерства фінансів. Навпаки, цей показник слід сприймати як орієнтовний – насамперед для планування витрат. Тобто штучно тягнути курс нацвалюти до 45 грн/долар там не збираються.
Як інформують “Патріоти України”, про це повідомив міністр фінансів Сергій Марченко під час брифінгу. Він нагадав, що курсову політику в Україні визначає Нацбанк.
При цьому Марченко підкреслив: Мінфін закладає в проєкт бюджету очікувані курсові прогнози – для того, щоб спланувати витрати, “передусім для обслуговування боргу”. А також розрахувати інші залежні від курсу вступу:
запозичення у валюті; надходження від імпортних мит та ПДВ.
“Цей показник для нас не самоціллю. І просто є індикативним”, – сказав міністр.
Що в Україні буде з курсом
Водночас український бізнес очікує, що у 2025 році курс долара зросте до 44 грн. Тобто в бізнесу очікування позитивніші. Зазначимо:
компанії використовують прогнози курсу планування бюджетів, інвестицій та експортно-імпортних операцій; зміна курсу може вплинути на прибутковість бізнесу, особливо для експортерів.
Тим часом у проєкті бюджету на 2025 рік курс долара закладається на рівні 45 грн. А сам цей проєкт відповідає Бюджетній декларації, яку уряд затвердив ще кілька тижнів тому.
Згідно з нею, гривня значно девальвує починаючи з 2025-го. Так, на 2024 рік до бюджету було закладено курс у 40,7 грн/долар – а вже наступного року в уряді передбачили девальвацію нацвалюти аж до 45 грн/долар, тобто на 10,5%.
Водночас з 2025-го по 2026-й гривня щодо долара просяде набагато менше. Лише на 3,3%.
Загалом же девальвація в 10% – досить песимістична оцінка. І керівник відділу аналітики Concorde Capital Олександр Паращій зазначив, що, на його думку, це малоймовірний сценарій. Адже Міністерство фінансів завжди прагне закласти найпесимістичніші оцінки щодо курсу, тому що це призводить до збільшення доходів. Проте найчастіше ці прогнози не реалізуються.