Робота займає величезну частину часу людини та психоемоційні перевантаження отримані в результаті діяльності негативно впливають на інші сфери життя.
В сучасних умовах шаленого темпу індустріального розвитку стрес на роботі постійний супутник спеціаліста у будь-якій професійній області. Робота займає величезну частину часу людини та психоемоційні перевантаження отримані в результаті діяльності негативно впливають на інші сфери життя.
Стрес на роботі і його наслідки
Будь-які екстремальні впливи, наприклад позаурочна робота, звалилися додаткові зобов’язання, жорсткі часові рамки для виконання проекту є факторами, які забезпечують професійний стрес, що негативно впливає на психіку працівника.
Причини стресу на роботі:
- дорога до роботи забирає значний час і сили;
- важкі умови праці;
- нездорова психологічна атмосфера в колективі;
- монотонний характер роботи;
- надмірні навантаження при сформованому дефіциті фахівців;
- відсутність кар’єрного росту та перспективи розвитку;
- низька опірність до стресів, як індивідуальна особливість людини;
- загроза скорочення або звільнення;
- надмірна відповідальність;
- невміння делегувати повноваження та розподіляти відповідальність.
Стрес на роботі – наслідки:
- працездатність помітно знижується;
- виникає синдром професійного вигорання;
- бажання розслабитися за допомогою алкоголю та інших психоактивних речовин;
- погіршення ситуації у колективі;
- формування неврозів, депресії.
Постійний стрес на роботі
Для того, щоб ефективно справлятися з психоемоційним напруженням, потрібно зрозуміти, якого роду буває стрес на роботі:
- інформаційний – виникає в результаті перевантаження інформацією, при роботі в авральному режимі;
- комунікативний стрес частіше виникає у працівників, чиї професії пов’язані з безпосередньою комунікацією з людьми, часто такий стрес – результат невміння впоратися з маніпулятивним впливом;
- емоційний стрес – це конфлікт між тим, що доводиться виконувати на роботі з глибинними психологічними цінностями і установками людини.
Як впоратися зі стресом на роботі:
- розподілити робоче навантаження за важливістю завдань;
- навчитися прийомам протидії маніпуляціям і агресії;
- перестати брати роботу додому;
- підвищувати опірність до стресу через спорт, загартовування;
- при конфлікті цінностей, проаналізувати, що важливого і цінного приносить ця трудова діяльність.
Стрес при зміні місця роботи
Комусь легко кожні 2 – 3 роки міняти роботу, але для більшості людей довго пропрацювали на одному місці – це величезний стрес, навіть якщо це простий перевід в іншу філію або місто, завжди виникає безліч сумнівів і страхів: як приймуть в новому колективі, «чи впораюсь я?», «а чи варто?». Стрес на новій роботі ще виникає через зміни звичного, адже ще довгий час тягне назад, колишній колектив і місце роботи стали рідними. Якщо виник стрес на новій роботі, психологи радять для його зниження наступне:
- нічого вічного немає, тому нова робота – це новий етап розвитку і розкриття в людині більшого професійного потенціалу;
- поставитись до зміни роботи як до якоїсь фантастичної пригоди;
- підвищувати свою кваліфікацію, якщо робота передбачає більш високі функціональні обов’язки.
Стрес на роботі під час вагітності
Вагітність це і приємна подія в житті жінки, але разом з тим і тривожно-радісна. Сама вагітність – сильний стрес для організму, тому що йде перебудова всього організму.
Як боротися зі стресом на роботі будучи в положенні – поради лікарів і психологів:
- уникання стресових ситуацій (не брати участь в конфліктах між колегами);
- якщо неприємна ситуація неминуча потрібно змінити до неї відношення, знайти плюси, замість зациклення на неприємному;
- підвищення стресостійкості: прогулянки на свіжому повітрі, легка розминка в перервах між роботою, своєчасне збалансоване харчування і відпочинок;
- прояв турботи про себе і своє тіло – слухати сигнали свого організму і вчасно задовольняти його потреби;
- розуміння, що вагітність – це найважливіше на даний момент.
Стрес від втрати роботи
Стрес пов’язаний з роботою, вірніше з її втратою вважається великим емоційним потрясінням для людини, що відповідно до стресової шкали Холмса Рея, порівнюється з розлученням або смертю близького родича.
Як бути при втраті роботи, рекомендації фахівців:
- Терміново змінювати своє мислення і подивитися на ситуацію з позитивної сторони – якщо робота була ненависна, настав час знайти себе в улюбленій справі.
- Втрата роботи не час, щоб замкнутися в собі і страждати, важливо почати обростати новими контактами, звернутися до друзів за допомогою і перетворити цей період життя в не менш плідний, ніж колишня робота.
- Навчання новій професії, підвищення кваліфікації додасть впевненості у своїх силах і підвищить самооцінку.
Як побороти стрес на роботі
Стрес на роботі – та ситуація, яку потрібно взяти під свій контроль і чим раніше, тим краще. Проаналізувати свої робочі поточні справи і моменти – це допомагає виявити куди найбільше витікає енергії і як результат виникає напруга, потім безсилля і стрес.
Як протистояти стресу на роботі:
- грамотно організувати всі свої справи в цьому може допомогти тайм-менеджмент;
- завести щоденник, в якому детально описувати всі ситуації, які викликають негативні емоції і психоемоційне напруження і раз на тиждень робити аналіз, можна вплинути на ситуацію або потрібно змінити ставлення до неї;
- чітко розмежовувати роботу і всю решту життя;
- під час робочого процесу робити перерви, після певної кількості виконаного обсягу, заохочувати себе чимось приємним ніби чашка кави, медитативному релаксі, якщо простір дозволяє, прогулятися на свіжому повітрі.
Стрес на роботі – заспокійливе
Як зняти стрес на роботі якщо мало що допомагає і психіка не справляється. Для нервової системи може виявитися хорошою підтримкою і фітотерапія, адже сучасна фармацевтика має у своєму арсеналі безліч препаратів від стресу рослинного походження:
Техніки роботи зі стресом
В арсеналі психологів є безліч простих технік як впоратися зі стресом і тривогою на роботі самостійно:
- Робота з тілом. Потрібно максимально напружити кисті рук, стискаючи й розтискаючи кулаки, теж саме проробити з ступнями ніг, потім потрясти, скидаючи напруга. Кровообіг поліпшується і норадреналін, що виробляється залозами при стресі швидше утилізується.
- Гримаси. Підійти до дзеркала і побудувати самому собі пики або уявному колезі, з яким був конфлікт.
Тренінги – робота зі стресом
Існує гігієна тіла, але психогігієна не менш важлива складова сьогоднішнього життя, тому якщо не зовсім зрозуміло як зняти стрес після роботи самостійно, можна записатися на тренінг у своєму місті. Такі тренінги по роботі з емоційним стресом і напругою можна пройти в соціальних психологічних центрах безкоштовно. В інтернет просторі безліч вебінарів на дану тематику, важливо задатися метою перемогти стрес.
Робота зі стресом в психотерапії
Психологія як наука має безліч методів для вирішення проблем, якщо брати стрес, то тілесно-орієнтована терапія допомагає цілісно підійти до усунення стресу. Тіло людини, вірніше його м’язи є джерелом неопрацьованих емоцій, опрацьовуючи тіло через рухи, масаж, вокальні практики відбувається звільнення від напруги.
Профілактика стресу на роботі
Підводячи загальні підсумки як уникнути стресу на роботі можна виділити такі прості профілактичні дії:
- Дихання. Глибоко вдихати: на 2 рахунки вдих, на 4 рахунки видих і так до 10 разів. Дуже розслабляє і призводить психіку в рівновагу.
- вдих на два рахунки і видих на 4 з проголошенням або проспівуванням голосних: а,і,о,у – кілька разів, при цьому звернути увагу на яких звуках відбувається розширення або стиснення грудної клітки, живіт повинен бути розслабленим;
- розслаблення нижньої щелепи. Для цього вільно опустити нижню щелепу вниз максимально розслабивши її, побути в цьому стані, відчуваючи як розслабляється все обличчя і йде напруга.
- не допускати посилення несприятливих ситуацій на роботі;
- якщо ситуація не змінюється – змінити до неї відношення і знайти позитивні аспекти, наприклад, якщо робота не приносить задоволення, але поки немає можливості її змінити можна акцентуватися на гідну зарплату, що дозволяє задовольняти свої потреби;
- робота – це не все життя, важливо бути активним в інших сферах свого буття;
- повноцінний сон, відпочинок, помірне фізичне навантаження і збалансоване харчування збільшують стресостійкість організму;
- планування свого робочого дня, розстановка пріоритетів допомагають уникнути аврального режиму.