Як зрозуміти причини такого ставлення і змінити його.
Точніше, питання тут повинне стояти в дещо іншій формі: чи можна взагалі налагодити безнадійно зіпсовані стосунки з керівником? Давайте поговоримо про ті випадки, коли начальник постійно незадоволений одним із співробітників, повідомляє про всі його промахи вищому керівництву, прозоро натякає (а то й каже прямо), що звільнення – лише питання часу. Що робити в такій ситуації? Терміново шукати нову роботу? Писати заяву самому, поки не звільнили? Або?
Існує це “або”? Чи можна залишитися в компанії в такій ситуації? Теоретично – так. Але це зажадає набагато більших сил, ніж пошуки нової роботи. Ви цього хочете? Тоді можна спробувати.
Але для початку давайте розберемося, із-за чого склалася така ситуація.
Винен, визнаю
У деяких випадках підлеглий сам прекрасно розуміє, через що “потрапив у немилість”. Наприклад, провалив проект, зірвав термін здачі, не впорався з завданням. Або просто постійно запізнюється. Якщо ви знаєте, що відповідальність за ситуацію лежить на вас, врахуйте, щоб змінити її, працювати доведеться “за трьох”.
- Для початку поговоріть з начальником, з’ясуйте всі його претензії від початку до кінця, визнайте свою провину і пообіцяйте виправитися. Якщо керівник сам підняв цю неприємну розмову – це хороший знак. Значить, він готовий дати вам шанс.
- Обіцянки мало, виправлятися доведеться насправді. Найближчі кілька місяців за вами стежитимуть дуже пильно, так що не робіть помилок і не давайте собі послаблень. Нічого не поробиш, потрібно зібратися.
- Якщо ви щось не встигали – навчіться встигати. Є багато порад про те, як оптимізувати робочий час, не запізнюватися і працювати більш ефективно. Прийшов час випробувати їх на собі.
- Якщо якась частина роботи у вас не виходить, знайдіть спосіб виправити ситуацію. Зверніться за допомогою і порадою до колег, друзів – усіх, хто має уявлення про цю справу.
- Проявляйте ініціативу, розповідайте начальнику про свої ідеї щодо вирішення робочих проблем. Може бути, вам не непрофесіоналізм заважав, а помилкова скромність. Нерозумно буде, якщо вона стане причиною звільнення, правда?
Більшість начальників самі не люблять звільняти людей. І якщо їм дають привід цього не робити, вони тільки раді.
Втім, на цю проблему можна подивитися і з іншого боку. Якщо ви дійсно протягом довгого часу погано справляєтеся зі своїми обов’язками, може, це не ваше? Якщо ви не можете змусити себе з ранку вийти раніше, може, вам просто не хочеться йти на цю роботу? Дайте відповідь самому собі на ці питання максимально чесно. Адже якщо робота робить вас нещасним, звільнення – це не кінець, а, навпаки, початок чогось нового і цікавого.
Це все він!
Бувають ситуації, коли людина щиро не розуміє, чому хмари нависли над її головою. Начебто свою роботу виконує справно і серйозних помилок не допускає, а начальник дивиться на неї, як на адепта світового зла. Як не парадоксально, змінити ставлення в такому випадку набагато складніше, ніж у ситуації, коли претензії до вас об’єктивні.
Для початку подумайте, у чому причина негативу. Можливо, ви не зійшлися характерами або підходами до роботи. Поспостерігайте за тим, як складається спілкування шефа з іншими підлеглими. Якщо у них все нормально, подумайте, що не так у вас.
Причини можуть бути різними. Наприклад, начальник цінує самостійних працівників, а ви звикли постійно звітувати і не любите самі приймати рішення. Чи намагаєтеся обговорити з ним всі проблеми особисто, коли він віддає перевагу спілкуванню по електронній пошті. Якщо розкрилися якісь подібні нестиковки, змінюватися доведеться вам. Спроби змінити начальника – справа невдячна.
Ще гірше, коли причина невдоволення зовсім вже суб’єктивна і малозрозуміла. Колір очей йому не подобається або знак зодіаку. А може, він вас хоче вижити, тому що побоюється конкуренції? У таких випадках єдина можливість залишитися працювати в компанії – перейти до іншого керівника. Постарайтеся завести контакти з вищим начальством і лінійними керівниками інших відділів. Можливо, якщо ваш шеф остаточно вирішить звільнити вас, вони запропонують інші варіанти працевлаштування.