Діти, які не отримали обов’язкові щеплення, не зможуть відвідувати садки та школи
Щеплення та їх необхідність в Україні завжди викликають масу обговорень в суспільстві. Хтось вважає, що дітей потрібно обов’язково щепити, інші ж стають затятими противниками вакцинації і вірять, що шеплення лише шкодять. Але останнім часом все ж більшість людей віддає перевагу тому, щоб робити щеплення самостійно і прищеплювати своїх дітей. Правда, є й винятки.
Якщо згадати, то ще у червні 2016 року одна громадянка звернулася до суду в Хмельницькій області з вимогою, щоб її нещепленій дитині не перешкоджали в отриманні дошкільної освіти. Простіше кажучи – дали спокійно ходити в дитячий садок. Історія тривала не один рік, і якщо на початку вимогу матері суд задовольнив, то трохи пізніше безпосередньо саме дошкільний навчальний заклад подав апеляцію, яку теж задовольнили.
І ось справа дійшла до Верховного суду України, який остаточно постановив, що дитина без обов’язкових щеплень не може відвідувати садок.
В МОЗ вважають, що не можна протиставляти індивідуальне право відмовитися від щеплення і безпеку інших дітей. У той же час багато батьків обурилися, що такі заборони порушують право їх дітей на освіту, а в соціальних мережах на цю тему раз у раз розпалюються неабиякі баталії, в яких найбільше звинувачень перепадає Міністерству охорони здоров’я.
Чи конституційно?
Ми розпитали юристів про те, чи можна вважати таку заборону незаконною і такою, що порушує він конституційні права людей. Наталія Ляшенко, юристка ЮК “Де-юре” розповіла в коментарі сайту “Сьогодні”, що конституційне право на освіту жодним чином не порушено, тому що згідно зі статтею 9 Закону України “Про дошкільну освіту”, діти можуть отримувати дошкільну освіту не тільки в закладах дошкільної освіти, а й у сім’ї, і за допомогою репетиторів, а відвідування дитячого садка – це всього лише одна з форм здобуття дошкільної освіти.
“Складно не погодитися з твердженням суду про те, що завданням держави є забезпечення дотримання оптимального балансу між реалізацією права дитини на дошкільну освіту та інтересами інших дітей, які полягають в даному випадку в забезпеченні їх безпеки і здоров’я. Окремо хотілося б відзначити, що гучні заяви про порушення норми Конституції щодо права на освіту старанно обходять увагою іншу норму Конституції – про те, що життя і здоров’я людини є найвищою соціальною цінністю, а саме на захист життя і здоров’я дітей спрямовані обмеження відвідування дитячих установ невакцинованими дітьми”, – зазначила Наталія Ляшенко.
У свою чергу, адвокат ЮК “RIYAKO & PARTNERS” Микола Максимов розповів, що 17 квітня 2019 року Верховним судом прийнято Постанову, згідно з яким право кожної дитини на дошкільну освіту прямо пов’язане з обов’язком батьків зробити такій дитині відповідну, передбачену законодавством України, вакцинацію.
“Відзначимо, що, згідно з частиною першою статті 12 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, передбачено, що профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюку, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов’язковими і включаються до календаря щеплень”, – прокоментував Максимов.
Також варто відзначити, що зараз рішення про те, чи пускати невакцинованих дитини в садок, чи ні – не приймають безпосередньо самі садочки, тому що заборона встановлена на законодавчому рівні, а адміністрації дошкільних установ просто виконують норму закону. Також закон поширюється і на інші дитячі установи, наприклад, школи.
“Згідно зі статтею 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних захворювань”, проведення дитині щеплень згідно з календарем щеплень є підставою для видачі медичної довідки, необхідної для прийому до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів. Дітям, які не отримали профілактичні щеплення згідно з календарем, відвідування дитячих закладів не дозволяється, крім випадків, передбачених законом”, – підсумувала Ляшенко.
Навіщо потрібні вакцини і в чому небезпека нещеплених дітей?
В Україні триває спалах кору, а в ЗМІ періодично з’являється інформація про наближення епідемії скарлатини. Таким захворювань діти схильні до сильніше інших, та ще й ті діти, які постійно перебувають в тісному контакті з великою групою людей – в садках, школах, на різних секціях.
І саме для цього потрібні вакцини, які б захистили дітей і виховали в них імунітет. Лікарі в коментарях сайту “Сьогодні” ще раніше розповідали, що вакцина працює тоді, коли всі щеплені, а коли один щеплений, а інші – ні, то вакцина не допоможе.
Катерина Булавінова, медичний експерт ЮНІСЕФ в Україні розповіла, що, коли діти не щеплені, і їхнє життя, і безпека інших під загрозою. Дитина, яка не отримала щеплення, наражається на ризик захворіти і отримати ускладнення, а хвора дитина може заразити оточуючих, наприклад, інших дітей в дитячому колективі, вихователів, вчителів, персонал дитячого садка або школи.
“Дуже важливо, щоб якомога більше людей були щеплені від інфекційних захворювань. Якщо як мінімум 95% людей будуть щеплені, наприклад, від кору – інфекція не буде поширюватися. Це захистить не тільки щепленого, а й тих, кому не можна проводити вакцинацію через тимчасові або постійні протипоказання, а також тих, хто, можливо, не відповів на щеплення. При зниженні колективного імунітету рівень захворюваності на інфекції, проти яких проводиться вакцинація, зростає. Давно забуті інфекції можуть повернутися”, – каже Булавінова.
Вона також додає, що є хвороби, проти яких колективного імунітету немає, наприклад, правець, яким дитина може заразитися через забруднений грунт, якщо той потрапить в рани, або через заражені предмети, наприклад, цвях у землі. Від них захищає тільки індивідуальний імунітет, сформований завдяки вакцинації.
Світлана Козлова, педіатр, завідуюча відділенням педіатрії Медичного будинку Odrex розповіла сайту “Сьогодні”, що для того, щоб відчувати себе в безпеці, охоплення щепленнями у вікових групах дітей до 3-х років повинно бути 95%, в старших вікових групах – 97- 98%. Це нормативні, науково підтверджені показники, а, наприклад, натуральну віспу вдалося ліквідувати лише при охопленні 99% населення щепленнями.
До слова, щеплені діти також можуть хворіти, але тоді хвороба переноситься набагато легше.
“Що стосується прищеплених дітей, то ймовірність заразитися у них є, але захворювання переноситься легше і без ускладнень. Звичайно, якщо щеплена дитина захворіє, відповідальним батькам, які своєчасно робили необхідні щеплення, це не сподобається. Це тягне за собою лікарняний лист, а також загрозу захворювання інших членів сім’ї, в тому числі і дітей до 1 року, які ще не отримали всі необхідні щеплення (нагадаю, щеплення від кору дитина отримує в 1 рік)”, – розповіла Козлова.
Які потрібні щеплення і коли їх роблять
Згідно з календарем профілактичних щеплень, в Україні дитина отримує захист від 10 інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, коклюшу, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи, паротиту (свинки).
В ЮНІСЕФ пояснили, що необхідні для дитини щеплення проти цих захворювань проводяться безкоштовно за допомогою вакцин, які на замовлення МОЗ за рахунок державного бюджету закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).
“Для створення захисту проти кожного інфекційного захворювання розроблена відповідна схема вакцинації. Календар щеплень визначає оптимальний час введення вакцин для ефективного захисту дітей від інфекційних хвороб, тому надзвичайно важливо, щоб дитина отримувала свої щеплення вчасно”, – зазначила Булавінова.
Експерт також розповіла, що первинна вакцинація проти більшості інфекцій проводиться у віці до півтора років. Дитину бажано захистити від інфекцій до того, як вона почне активно контактувати з іншими дітьми в дитячому садку або на дитячому майданчику.
Чи дасть така заборона результати
Обов’язкова вакцинація для допуску дітей до навчальних закладів – це нормальна світова практика. Так, Микола Максимов зазначив, що подібна практика є в багатьох країнах.
“Аналогічна законодавча і судова практика існує практично у всіх західноєвропейських країнах і Сполучених Штатах Америки. Завдяки цьому в зазначених державах рівень захворюваності смертельними інфекційними захворюваннями зведений практично до нуля”, – каже Максимов.
У деяких країнах введена відповідальність для батьків, які не вакцинують дітей, і навіть штрафи. Але юристка Наталія Ляшенко, в свою чергу додає, що в Україні введення штрафних санкцій неможливо.
“Якщо у адміністрації дитячого садка є підстави не допустити дитину до відвідування, то вона повинна вчинити саме так. Допуск до відвідування і наступний штраф не сприяє досягненню мети обмежень відвідування дитячого закладу – захистити життя і здоров’я дітей”, – пояснює Ляшенко.
Ірина Сисоєнко, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, зазначила, що така заборона на відвідування невакцинованими дітьми навчальних закладів буде виступати швидше подразником, ніж ефективним вирішенням проблеми.
“Проблема щеплень дітям лежить у площині довіри батьків до вакцин, які поставляються в Україну. На жаль, дуже часто поставки вакцин супроводжуються скандалами, пов’язаними з їх якістю. Наприклад, це поставки тих препаратів, які в розвинених країнах вирішили утилізувати, або виробники не мають довіри на Заході. Як тільки в Україну почнуть поставляти вакцини, якими роблять щеплення дітям у розвинених країнах, проблема щеплень зникне сама собою”, – коментує ситуацію нардеп.
Дійсно, довіра населення до якості щеплень залишає бажати кращого. Віктор Сердюк, президент Ради захисту прав та безпеки пацієнтів висловився, що в тому випадку, якщо батьки не проти вакцинувати своїх дітей, але сумніваються в якості цих вакцин, то ці сумніви повинні або розвіяти, або підтвердити фахівці.
“Медична допомога – це люди, а без довіри не буває медицини. Навіть в такому простому випадку, як вакцинація. Обов’язок держави – забезпечити довіру. Так роблять у всіх цивілізованих країнах: впроваджуючи безумовне відшкодування шкоди в тому випадку, коли шкода хоча б найменшим чином пов’язана, навіть у часі, з вакцинацією”, – додав він.