В Україні чотири роки судили за корупцію мертву людину – оголошено вирок
На Рівненщині суд визнав винним у хабарництві педагога, який помер за кілька років до судового засідання.
В результаті кримінальне провадження закрили, передає “Суспільне” з посиланням на Єдиний реєстр судових рішень.
Викладача судили за те, що за захист дипломних робіт у 2015 році він взяв принтер. За даними слідства, семеро студентів-випускників “скинулися” по 350 гривень та купили принтер, який один із них приніс викладачеві додому. Дії педагога кваліфікували як прохання надати неправомірну вигоду для себе за дії з допомогою службового становища.
Обвинувачений помер 2017 року, а вирок з’явився на сайті Єдиного реєстру судових рішень лише у грудні 2021 року.
Що говорили на суді
Адвокат обвинуваченого продовжив наполягати на тому, що чоловік не визнавав вину та просив продовжити розгляд кримінального провадження після смерті викладача.
При цьому на суді студенти розповіли, що принтер придбали добровільно для полегшення написання дипломних робіт. На повернення техніки або грошей за неї все ж таки розраховували, проте викладач частково повернув юнакам кошти, бо вони не захистили дипломні проекти.
Спеціально створена комісія освітнього закладу з’ясувала, що чоловік також вимагав у дітей цигарки та пиво під час навчального процесу.
Рішення суду
Суддя визнав викладача винним у проханні та отриманні неправомірної вимоги, користуючись службовим становищем.
Хоча чоловік помер за 4,5 роки до винесення ухвали, йому обрали покарання у вигляді одного року обмеження волі. Кримінальну справу, проте, закрили через смерть обвинуваченого. Рішення суду можна оскаржити в апеляційному суді.
Як таке можливо
Адвокату Людмила Суржук пояснила, що за нормами Кримінального процесуального кодексу суд закриває кримінальне провадження, якщо підозрюваний помер. Проте крім випадків, якщо продовження виробництва необхідне для реабілітації померлого.
“Якщо в суді не встановлять обставини, за яких кримінальне провадження необхідне для реабілітації померлого, то провадження закривають у зв’язку зі смертю померлого“, – сказала адвокат.
Реабілітація померлого – це виправдання людини або закриття кримінального провадження з реабілітаційних підстав. Саме кримінальне провадження продовжують, якщо до суду надходить заява від захисника чи родичів померлої людини.