facebook

Тепер багато що зміниться з 1 липня: що чекає на українців, які вирішили залишитися в Польщі

Починаючи з 1 липня у Польщі радикально зміняться умови підтримки українських біженців.

Якщо вірити статистиці, то в Польщі зараз проживає близько 957 тисяч біженців з України, більшість яких – жінки та діти. І ось стало відомо, що понад два роки після повномасштабної агресії Росії проти України становище українців у Польщі змінюється.

Так, починаючи з 1 липня у Польщі радикально змінюються умови підтримки українських біженців. Зокрема, нововведення торкнуться надання допомоги для школярів, на житло та виплат для новоприбулих до країни.

Так, у червні 2024 року Президент Польщі Анджей Дуда підписав правки до закону про допомогу українським біженцям. Їх також підтримав Сейм Польщі та текст закону був офіційно опублікований у Dziennik Ustaw.

Нові норми набувають чинності вже з 1 липня 2024 року.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Згідно з новими положеннями, статус тимчасового захисту для українських біженців було продовжено до 30 вересня 2025 року. Крім того, було розширено доступ до медичних послуг, сімейних та соціальних виплат від ZUS (заклад соціального страхування). Є, щоправда, і не дуже приємні зміни.

Наприклад, зміни торкнулися програми Dobry Start. Раніше 300 злотих щорічно отримували батьки всіх школярів на придбання шкільного приладдя. Тепер отримання цієї допомоги залежатиме від того, чи виконала дитина програму підготовки до школи, обов’язкову шкільну програму чи заклади дошкільної освіти.

Додатково призначення та виплата допомоги з виховання дітей 800 злотих (8 тис. грн) також залежатимуть від навчання дитини у польському навчальному закладі. Нові правила виплат на дітей почнуть діяти з 1 червня 2025 року.

Крім того, з 1 липня студенти не зможуть брати безкоштовні уроки польської мови понад 3 роки. Це стосується осіб, які почали брати участь у заняттях у 2022/2023 та 2023/2024 роках.

А ще фінансування допомоги на проживання та харчування для українських біженців, які перебувають у скрутному становищі, відбуватиметься виключно під час укладання договору з місцевим воєводою або органом місцевого самоврядування. Таке нововведення має підвищити ефективність стягнення належних субсидій. А ось пільги, пов’язані з компенсацією витрат на перебування та харчування біженців, понесених власниками приватної власності, скасовуються.

Нові зміни також оновили правила підтвердження особи громадянина України для отримання номера PESEL, загального ідентифікаційного номера фізичних осіб. Тепер для цього потрібно буде надати дійсний dokument podróży, виданий воєводою за місцем проживання. Також кінцевий термін подання заявки для отримання номера PESEL зі статусом UKR буде одразу після прибуття до Польщі, а не через 30 днів, як раніше.

А ще польська влада тепер матиме більше підстав анулювати види на тимчасове проживання громадян України: дозвіл може бути анульований з міркувань національної оборони чи безпеки або якщо український громадянин залишає територію Польщі на термін не менше 6 місяців. Такі зміни, за словами уряду, спрямовані на забезпечення національної безпеки Польщі.

Comments

comments

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

Тепер багато що зміниться з 1 липня: що чекає на українців, які вирішили залишитися в Польщі