Порядок вручення повісток дещо змінився після набрання чинності новим законом про мобілізацію. З 17 липня повістки для уточнення даних та для проходження військово-лікарської комісії можуть вручати не тільки особисто в руки. Близько мільйона чоловіків, які мають бронювання, очікують ймовірності скасування відстрочки саме для них.
Як інформує “NV”, розповідаємо, чи можуть вручати повістки на вулиці, хто уповноважений це робити, які види повісток існують та які зміни відбулись після 18 травня та 16 липня.
В Україні існують повістки трох видів:
повістка для уточнення даних ― для перевірки службових та персональних даних, а також для надання документів про право на відстрочку;
повістка на проходження ВЛК ― для встановлення ступеня придатності до військової служби;
мобілізаційне розпорядження (або бойова повістка, як її ще називають) ― для відправлення до навчального центру перед розподіленням до військової частини.
Згідно з законом 3633-IX у разі отримання повістки про виклик до ТЦК громадянин зобов’язаний з’явитися у зазначені у ній місце та строк. У повістці про виклик до ТЦК зазначається:
прізвище, ім’я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;
найменування ТЦК, що видав повістку;
мета виклику до ТЦК;
місце, день і час явки за викликом;
підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;
реєстраційний номер повістки;
роз’яснення про наслідки неявки і про обов’язок повідомити про причини неявки. Хто має право вручати повістки
З 18 травня повістки можуть видавати:
представники ТЦК, СБУ та підрозділу Служби зовнішньої розвідки (залежно від місця перебування на обліку);
роботодавець або керівник підприємства, де працює військовозобов’язаний;
представники органів місцевого самоврядування (сільських, селищних та міських рад);
керівники навчальних закладів (за наявності розпорядження ТЦК);
представники ЖКГ та ОСББ.
Керівник практики кримінального права Hillmont Partners Олексій Мягкий стверджує, що згідно з постановою КМУ № 560 вищезазначені особи можуть вручати повістки на вулиці і в громадських місцях взагалі. Хіба що повістки за місцем роботи або навчання чоловікам вручають представники установ, де вони навчаються або працюють. При цьому процес вручення може відбуватися цілодобово.
З 18 травня чоловіки мобілізаційного віку зобов’язані завжди носити із собою військово-облікові документи (ВОД). Представники ТЦК можуть перевіряти ВОД громадян за умови наявності документів, які уповноважують їх на цю перевірку та видачу повісток. Тобто відповідний наказ, де зазначено, що вони наділені такими повноваженнями.
“Якщо резервіст старший 35 років, але ще не отримав відповідну зелену книжечку, він мусить відвідати ТЦК та СП для її оформлення”, — каже Олексій Мягкий.
Важливо, що навіть після уточнення даних через застосунок Резерв+, військовозобов’язані все одно можуть отримувати повістки, на вулиці також. Цю інформацію підтвердив зокрема й речник МОУ Дмитро Лазуткін.
Юрист із військового права Володимир Романчук зауважив, що повістку вручають особисто і під підпис, тобто людина корінець із викликом залишає собі, а відривна частина з підписом, де вона підписується про отримання виклику, залишається у ТЦК. Таким чином забезпечується підтвердження того, що повістку не відірвали і викинули в смітник, а дійсно вручили людині.
Згідно з законом, під час вручення повістки поліцейські або представники ТЦК повинні здійснювати фото- і відеофіксацію. Таким чином держава фіксує факт ознайомлення з документом або відмову від його підписання.
Під час вручення повістки особисто представники ТЦК на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов’язані назвати свої прізвища, ім’я та по батькові, посаду, а також показати службові посвідчення. Громадяни також мають право вимагати в особи, яка вручає повістку, показати наказ керівника ТЦК про вручення повістки із прізвищами цих осіб. Це слугуватиме підтвердженням того, що вони уповноважені до вручення.
Для вручення повістки називає своє ім’я та посаду, показує документи та зазначає причину звернення до особи. Далі після перевірки ВОД старший групи оповіщення або вручає повістку під розпис, або складає акт відмови від неї, який мають підписати мінімум два члени групи оповіщення. Акт відмови від повістки оголошується громадянину, а потім подається голові ТЦК для того, щоби притягнути учасника інциденту до адміністративної відповідальності тобто, виписування штрафу на суму від 3 400 до 25 500 грн, каже Олексій Мягкий.
Що буде, якщо не з’явитись за повісткою до ТЦК
Законом визначені легальні причини неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці. Вони мають бути підтверджені документами відповідних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності).
Поважними причинами неприбуття по повістці визнаються:
перешкода стихійного характеру;
хвороба громадянина;
воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили людину можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
смерть близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття, повідомити про причини ігнорування, звернувшись до зазначеного у повістці ТЦК, або будь-яким іншим способом і прийти до ТЦК у строк, що не перевищує 7 календарних днів.
Якщо цього не станеться, то ТЦК може подати громадянин в розшук. У такому випадку поліцейські матимуть повноваження для затримання та доставлення громадянина в ТЦК.
Якщо ж поліцейські не зможуть виконати затримання, то особі можуть виписати штраф розміром 17−25 тисяч грн та обмеження у керуванні транспортним засобом до виконання обов’язків згідно з законом.
Після 16 липня військовозобов’язана особа може отримати повістку рекомендованим листом з повідомленням. Юрист Роман Бондаренко зазначив, що повістку можуть надіслати на:
адресу реєстрації громадянина;
адресу, вказану під час оновлення даних.
Таким чином, якщо отримувач фізично не проживає за адресою реєстрації або не оновив контактні чи вказав некоректну адресу під час оновлення, то повістка все одно вважатиметься врученою. До 16 липня повістка вважалася врученою, лише коли особа підписувала документ про отримання.
Повістка також вважатиметься врученою, якщо особа відмовилася від її отримання.
За словами Романа Бондаренко, саме для уточнення своїх контактних даних військовозобов’язані й мали 60 днів з дати набрання чинності законом.
“Саме для цього існують ці 60 днів, тобто для того, щоб люди оновили свої дані — де вони проживають, яка у них електронна адреса, який у них телефон”, — підтверджує тезу правника речник МОУ Дмитро Лазуткін.
Роман Бондаренко каже, що, якщо особа не отримує повістку, відправлену за адресою її реєстрації, то ТЦК може звернутись до поліції з метою розшуку цієї особи та доставлення до ТЦК.
Раніше заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Чорногоренко в ефірі телемарафону Єдині новини зазначила, що у Резерв+ повістки приходити не будуть.
“Зараз робота над таким функціоналом не ведеться. Тому що немає законодавчого рішення на будь-якому рівні. Тому повістки через додаток Резерв+ не розсилаються. І поки що не плануються”, — запевнила Чорногоренко.
26 червня член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський також, повідомив, що електронних повісток наразі “бути не може”.
“SMS, повідомлення в месенджерах, електронні листи не є легальними шляхами оповіщення про те, що представники центру комплектування хочуть вас бачити для вручення повістки”, — також запевняє юрист Олексій Мягкий.