facebook

Карієс зубів – cимптоми хвороби, профілактика і лікування

Карієс — це захворювання зуба, при якому відбувається руйнування емалі та дентину, в результаті, на його поверхні утворюється пошкодження — «дірка».

Що це таке?

Стоматологи розрізняють дві стадії карієсу: ранню – стадію каріозної плями (білої і пігментованої), і пізню – стадію утворення дефекту твердих тканин зуба (поверхневий, середній і глибокий карієс).

Причина

Карієс розвивається в результаті життєдіяльності бактерій, які рясно містяться в м’якому зубному нальоті. Зубний наліт, в свою чергу, утворюється при споживанні «м’якої» термічно обробленої їжі, з великим вмістом вуглеводів. А це як раз та сама їжа, яка входить до основного раціону сучасної людини. Якщо зубний наліт вчасно не видаляти, бактерії починають посилено розмножуватися. Чим більше їх стає, тим більше вони виділяють кислоти, яка, фактично, вимиває фтор і кальцій з зубної емалі. Поступово емаль розм’якшується, а бактерії проникають все глибше і глибше в зуб, пошкоджуючи його.

У розвитку карієсу зубів велике значення мають зовнішні фактори (харчування, гігієна зубів), спадковість, і стан самого організму в цілому (імунної, травної системи і т.д.). Крім поганого очищення зубів від нальоту, причиною карієсу може стати неправильне харчування (нестача білків, вітамінів, мінеральних солей, фтору), надмірне вживання солодкого, а також стреси.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Що відбувається?

М’який зубний наліт утворюється практично відразу під час їжі. Він містить крихітні залишки їжі, і, в основному, складається з вуглеводів. Якщо зуб не очистити протягом найближчих 72 годин, м’який наліт затвердіє і досить міцно закріпиться на зубі. Бактерії, які в ньому оселилися, вміють переробляти вуглеводи в кислоти. Зубна емаль під впливом кислоти, яка утворилася, стає м’якою. Це і є перша стадія карієсу – каріозна пляма. Поки що процес пошкодження зуба можна зупинити.

На другій стадії карієсу процес посилюється. Пошкодження доходить до дентину – це основна тканина зуба, покрита емаллю. Дентин менш стійкий до карієсу, ніж емаль, тому руйнування зуба прискорюється і розростається вшир і вглиб. Це вже середній карієс. Якщо на даному етапі не лікувати карієс, руйнування дентину призведе до утворення полості- «дірки». Виникне глибокий карієс.

Розпізнати карієс досить просто.

Ознаки карієсу:

  • на зубах (зазвичай на жувальній поверхні) з’являються темні точки;
  • поверхня зуба стає шорсткою;
  • під час їжі зуби починають нити, реагувати на солодке і кисле, гаряче і холодне;
  • може з’явитися неприємний запах з рота;
  • зубочисткою або навіть язиком можна намацати порожнину в зубі.
  • карієс може так сильно і глибоко пошкодити зуб, що виявиться порушеною його ніжна частина – пульпа, в якій проходять нерви і судини. Пацієнти, мучаться від гострого болю, як раз ті нещасні, у яких карієс перейшов в пульпіт.

Діагностика і лікування

Якщо карієс все-таки розвинувся, важливо якомога раніше звернутися до стоматолога для проведення лікування. Глибокий карієс лікувати значно довше і важче, крім того, він може викликати серйозні ускладнення. Діагноз карієсу встановлює лікар-стоматолог. Він же повинен розібратися, наскільки сильно пошкоджений зуб. Для цього, крім звичайного огляду ротової порожнини пацієнтові можуть призначити ренгенографію або радіовізіографію зуба.

Поряд зі старими, перевіреними і добре всім знайомими методами лікування карієсу, такими як пломбування зубів і зняття зубного каменю, сучасна стоматологія активно впроваджує нові технології в лікуванні карієсу. В даний час застосовуються такі щадні методики, як хіміко-механічна система лікування карієсу, повітряно-кінетичний метод, лазерна технологія, використання озону. Всі вони дозволяють лікувати карієс безболісно, без використання бормашини та застосування анестезії. Лікування карієсу залежить від ступеня ураження тканини зуба. В стадії каріозної плями проводять ремінералізацію за допомогою спеціального розчину. При поверхневому, середньому і глибокому карієсі розбурюють каріозну порожнину, а потім ставлять пломбу.

Профілактика

Доцільніше не чекати розвитку карієсу, а попередити його виникнення. Особливо ефективно проводити профілактику карієсу у дітей. Використовуючи сучасні технології, зокрема, запечатування фісур зубів, стоматолог може гарантувати, що до наступних відвідин (через рік) карієсу в них не буде.

Щоб не допустити розвитку карієсу важливо:

  • правильно харчуватися. У раціоні повинні переважати свіжі овочі та фрукти. Слід скоротити споживання мучного та солодкого;
  • чистити зуби по 2 хвилини вранці і ввечері, за допомогою правильно підібраної зубної пасти та щітки;
  • своєчасно видаляти зубний камінь;
  • в профілактичних цілях відвідувати стоматолога 1-2 рази на рік

Comments

comments

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

Карієс зубів – cимптоми хвороби, профілактика і лікування