facebook

Вчені перетворили клітини шкіри на імунні клітини

Автори припускають використовувати винайдений механізм для боротьби з раком.

Дослідницька група з Лундського університету (Швеція) вперше успішно перепрограмувала клітини шкіри людини у клітини імунітету, звані дендритними. Робота опублікована в журналі Science Immunology.

Дендритні клітини – гетерогенні клітини кістково-мозкового походження, які беруть участь у роботі імунітету. Їх функція – «сканувати» тканини організму для виявлення вірусів, бактерій і ракових клітин. Вони відзначають ці речовини як антигени (ворожі до імунітету), після чого T-лімфоцити розпізнають ворога і атакують.

На основі поведінки дендритних клітин вчені намагалися створити спосіб боротьби з раком, однак пухлина атакувала клітини таким чином, що ті втрачали свою функцію. Тому автори шукали штучні шляхи отримання дендритних клітин. Аналізуючи їхні фактори транскрипції, вони визначили три білка (PU.1, IRF8, BATF3), які необхідні для перетворення фібробластів (клітин сполучної тканини) мишей і людини у дендритні клітини.

Вони зазначили, що цей процес може бути індивідуальним для кожної людини, а на перепрограмування йде всього дев’ять днів. Експерименти in vitro показали, що вирощені дендритні клітини ведуть себе як природні.

Перший автор статті Карлос Філіпе Перейра (Carlos Filipe Pereira) роз’яснив, яке застосування може знайти технологія:

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

«Пухлини часто проходять ряд мутацій, перетворюючись на гетерогенну одиницю, що ускладнює відповідь імунної системи. У більш далекій перспективі ми плануємо дослідити процес перепрограмування дендритних клітин для розробки генної терапії проти раку. Ми збираємося вводити три ключових білка прямо у пухлину, щоб та сама представляла специфічні для цього раку антигени. Це дозволить нацькувати атакуючі клітини імунітету на ракові клітини і знищити їх. Ми назвали цю концепцію TrojanDC.

Нагадаємо, Нобелівська премія з медицини 2018 року присуджена за відкриття в лікуванні раку. Імунологів Джеймса Еллісона з США і Тасуку Хондзе з Японії нагородили за метод лікування раку шляхом придушення негативної імунної регуляції. Завдяки їхньому внеску стала можливою терапія раку інгібіторами контрольних точок імунної відповіді.

Comments

comments

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

Вчені перетворили клітини шкіри на імунні клітини