facebook

Поради відомого нейрофізіолога: як підняти настрій

Професор Алекс Корб, автор книги «Висхідна спіраль», багато років досліджував процеси в мозку, пов’язані з депресією, і пропонує кілька перевірених способів впоратися з негативом.

Не існує людини, яка хоча б раз в житті не відчувала себе геть розчавленою життям. В ці похмурі періоди ми зазвичай зустрічаємося віч-на-віч зі своїми страхами, розчаруваннями, відчуженням і самотністю, з тим задушливим почуттям, яке ніяк не хоче відпускати нас. Таке може трапитися з кожним з нас, але це зовсім не означає, що з цим нічого не можна вдіяти.

Нейрофізіолог Алекс Корб багато років досліджував процеси в мозку, пов’язані з негативними думками і депресією. У своїй книзі «Висхідна спіраль. Як нейрофізіологія допомагає впоратися з негативом і депресією – крок за кроком», він, зокрема, виклав 4 ідеї, здатних змінити сприйняття власних почуттів та емоцій і почати мислити більш позитивно.

Замість того, щоб концентруватися на негативі, запитайте себе, за що ви вдячні

Це правда, що коли наш розум починає фокусуватися на негативних обставинах, які, як нам здається, привели нас до цього стану, наш спосіб мислення стає схожим на американські гірки. Це змушує нас переживати велике число стрімких спусків і повільних підйомів.

Як пояснює Корб, і негативні, і позитивні емоції впливають на мозок аналогічним чином, коли мова заходить про центр заохочення. Іншими словами, коли ми потрапляємо в цю петлю, мозок приймає її і починає до неї звикати.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Замість того, щоб зосереджуватися на своїх негативних емоціях, Корб пропонує вам задати собі просте питання:

«За що я відчуваю вдячність?»

У кожній темній хмарі завжди присутній срібний виворіт. Варто зосередитися на тому, за що ми вдячні, адже завжди знайдеться безліч речей, за які можна сказати «спасибі». Подяка підвищує рівень дофаміну і серотоніну – нейромедіаторів, які відповідають за почуття радості і щастя.

Просто зосередивши увагу на позитивних аспектах вашого життя і визнавши, що негатив є частиною життєвого балансу, ми зможемо прийняти його і почати працювати над усуненням або, принаймні, зможемо зробити його більш терпимим.

Однак іноді наші почуття можуть переповняти нас до такої міри, що заважають нам розібратися в тому, які з них є позитивними, а які негативними. Як бути в цьому випадку?

Назвіть емоції своїми іменами

Ви можете відчувати себе не в своїй тарілці з різних причин. Питання лише в тому, що саме ви відчуваєте? Злість? Печаль? Занепокоєння?..

Давши визначення почуттям, які охопили, ви тим самим визнаєте їх і зменшите їх хватку. Корб пояснює, що спроба придушити свої почуття, призведе тільки в глухий кут. Ваш мозок буде все одно переживати ефект від випробуваних емоцій, навіть якщо ви вирішили їх подумки не усвідомлювати.

Просто почавши описувати випробовувану вами емоцію, ви миттєво знизити її інтенсивність, дозволивши тим самим своєму розуму знайти ясність. Людям подобається думати, що «прийняття» своїх емоцій – це надзвичайно складний процес. Хоча, насправді, це набагато простіше.

Немає такого поняття, як «ідеальне рішення»

Почуття неспокою і тривоги, як правило, є результатом роботи розуму, який намагається визначити ідеальну формулу для здійснення оптимальної дії кращого з моментів. Проте в таких «ідеальних рішеннях» просто не існує необхідності, і вони можуть ввести нас в оману як на емоційному, так і на фізичному рівні.

«Прагнення до кращого замість того, щоб зупинитися на досить хорошому, привносить в процес прийняття рішень дуже багато емоційної вентромедіальної префронтальної активності. Навпаки, визнання того, що рішення, яке у вас вже є, є досить хорошим, активує ділянки дорсолатеральної префронтальної кори, що дозволяє вам взяти контроль над собою», – пояснює Корб.

Зробивши вибір і почавши діяти в цьому напрямку, ви змушуєте працювати свій мозок в позитивному ключі, нагороджуючи себе підвищенням рівня дофаміну. Акт вироблення наміру, постановки цілей і початку дії запускає позитивну нейронну схему, яка зменшує почуття занепокоєння і тривоги.

Як пише Корб, «прийняття рішення змінює сприйняття світу – ви відчуваєте, що проблеми починають вирішуватися, і ваша лімбічна система заспокоюється».

Отже, довіртеся своєму шостому почуттю і знайте, що забагато турбуватися про прийняття «неправильного» рішення – це і є неправильне рішення.

Не забувайте про силу дотику

Звичайно, почати ходити і торкатися до всіх випадкових людей та тих, кому це не подобається, це зовсім не варіант. Але у всіх нас є близькі, які завжди готові пообійматися або потриматися за руки.

Як говорить Корб, обійми, особливо тривалі, вивільняють окситоцин, гормон, що зменшує реактивність мигдалеподібного тіла, який керує емоціями. Якщо ви відчуваєте негативні емоції, приємні обійми дадуть вам розслаблення і знизять стрес, якого ми всі час від часу потребуємо.

Звичайно, ніжні обійми є найкращим варіантом, але вивільнити окситоцин (або як його ще називають – гормон любові, прихильності, щастя) дозволить будь-який вид дотику.

Наприклад, це може бути сеанс масажу, який також підвищить рівень дофаміну і знизить рівень гормонів стресу.

Отже, наступного разу, коли ви відчуєте себе пригніченими, постарайтеся згадати про чотири поради професора Алекса Корба. Адже ми всі час від часу відчуваємо себе не кращим чином, але це не є приводом нехтувати собою.

Comments

comments

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

Поради відомого нейрофізіолога: як підняти настрій